Data dodania: 30.04.2021  |  wyświetlenia: 697
Wody Polskie informują o utrudnieniach na szlaku
Sezon Żeglarski na Mazurach już rozpoczęty
Wody Polskie RZGW w Białymstoku oficjalnie otworzyły drogę wodną Pisz - Węgorzewo. Od 27 kwietnia br. można bezpiecznie żeglować na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Ubiegły rok należał do rekordowych pod względem ilości śluzowań na obiektach, przez śluzy Guzianka I i Guzianka II przeprawiło się łącznie 21,5 tys. jednostek. 

W tegorocznym sezonie trwa modernizacja kolejnych kanaów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - Kanału Mioduńskiego, Kanału Grunwaldzkiego, Kanału Szymońskiego oraz Kanału Tałckiego. To kolejny etap inwestycji realizowanej przez Wody Polskie na łączną kwotę 300 mln zł. Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko - Mazurskiego na lata 2014-2020, Budżetu Państwa oraz środków PGW Wody Polskie.
Zmieniamy oblicze Mazur – podkreśla Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jednocześnie Prezes PGW WP zapewnia, że na czas remontu kanały nie będą wyłączone z ruchu. – Dla nas jest to bardzo ważne. Nie wyobrażamy sobie, żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata. Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo – wyjaśnia Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Na remontowanych szlakach od Giżycka do Mikołajek mogą jednak występować utrudnienia w ruchu, zwłaszcza  może się wydłużyć czas oczekiwania na wejście do kanału. Kanały jednak przez cały sezon żeglugowy pozostaną otarte dla ruchu i będzie można nimi pływać.

Aby poinformować wszystkich żeglarzy i wodniaków o utrudnianiach na szlaku Wody Polskie wydały ulotkę informacyjną, którą będzie można znaleźć we wszystkich portach, marinach, czy punktach informacji turystycznej na Mazurach. Na szlaku ustawione zostały także tablice informacyjne z mapą wskazującą dokładną lokalizacją utrudnień. Na wejściach do kanałów znalazły się także tablice informujące o pracach remontowych na konkretnym odcinku.

Prace remontowe prowadzone są na Kanałach: Szymońskim, Mioduńskim, Grunwaldzkim i Tałckim. Na Kanale Grunwaldzkim, gdzie zaawansowanie prac jest największe zakończono już roboty rozbiórkowe i związane z pogrążaniem ścianki szczelnej. Powili dobiegaj końca także prace żelbetowe. Remont Kanału potrwa do lipca br., jednak ze względu na lokalizację zaplecza budowy Kanałów Mioduńskiego i Tałckiego, chwilowe utrudnienia w ruchu mogą wystąpić także po zakończeniu prac budowlanych. Koszt remontu Kanału Grunwaldzkiego to blisko 9 milionów złotych.
Krótkie ograniczenia w prowadzeniu żeglugi na kanałach, mogą nastąpić nagle i być spowodowane nieprzewidzianymi sytuacjami na terenie budowy. Dlatego prosimy użytkowników drogi wodnej o wyrozumiałość i stosowanie się do znaków żeglugowych oraz śledzenia komunikatów nawigacyjnych na stronie internetowej www.bialystok.wody.gov.pl
Źródło: PGWWP
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt