Data dodania: 07.01.2021  |  wyświetlenia: 3439
Pora odświeżyć przestarzałe wrota
Śluza Karwik doczeka się remontu
Wody Polskie podejmą się remontu śluzy, jazu, budynku sterowni i budynku magazynu sprzętu przeciwpowodziowego w Karwiku.
Śluza Karwik, to budowla hydrotechniczna, która w szczególny sposób powinna leżeć na sercu każdemu mieszkańcowi Pisza i okolic. Dzięki niej możliwe jest włączenie Kanału Jeglińskiego, Jeziora Roś i rzeki Pisy do szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Bez niej bylibyśmy odcięci od świata turystycznego.

Śluza Karwik to nasza brama na Mazury

Wyremontowana będzie Śluza Karwik ...

Obiekt w Karwiku ma także inne ważne znaczenie. Znajdujący się tuż obok jaz reguluje poziom wody w całych Mazurach. Obiekt ten wybudowano w latach 1845–1849, zatem okres świetności ma już dawno za sobą. Po licznych mniejszych lub większych modernizacjach, Śluza Karwik doczeka się poważnego remontu. Wody Polskie podejmą się remontu śluzy, jazu, budynku sterowni i budynku magazynu sprzętu przeciwpowodziowego w Karwiku. Koszt inwestycji w Karwiku - 13 milionów złotych.

... oraz znajdujący się tuż obok jaz.

Wyremontowane zostaną również budynki sterowni i budynek magazynu sprzętu przeciwpowodziowego.W 2021 będą także trwały prace nad studium wykonalności stopnia wodnego na rzece Pisie w Piszu. W skład stopnia wodnego wejdą: śluza żeglugowa, jaz, przepławka dla ryb i mała elektrownia wodna. Budowa stopnia wodnego pozwoli na ustabilizowanie poziomu wody w jeziorze Roś, co przyczyni się także do poprawy warunków bytowania roślin i zwierząt, jak również warunków żeglugi i uprawiania sportów wodnych.

Obecnie Wody Polskie na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich realizują zadania na łączną kwotę 300 mln zł. Wśród zrealizowanych dotąd inwestycji jest nowa śluza Guzianka II oddana do użytku w 2020 roku. Obiekt łączący jeziora Guzianka Mała i Bełdany usprawnił ruch na Wielkich Jeziorach Mazurskich odciążając wysłużoną starą Guziankę. Latem Nowa Guzianka obsłużyła rekordową liczbę 22 tys. statków i jachtów. W 2021 roku Wody Polskie ogłoszą przetarg na remont Śluzy Guzianka .
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt