Data dodania: 11.09.2020  |  wyświetlenia: 2665
Poznaj zabytki swojego regionu
Orzysz gospodarzem wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020
W Orzyszu odbyła się wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która po raz pierwszy przystąpiła do akcji w 1993 roku.


Głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Moja Droga”, odnosi się nie tylko do trasy, jaką przebywamy w czasie lub przestrzeni, ale często jest także określeniem ukochanej przez nas osoby, wybranki, wyrażającym nasz szacunek, miłość i oddanie.

Hasło trafnie wpisuje się w charakter naszego regionu. To bowiem ziemie, których zarówno dawni, jak i obecni mieszkańcy, przeszli w ciągu wieków długą i trudną drogę – mówił podczas inauguracji Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.- Nie brakowało tu wielkich wydarzeń, wojen, klęsk żywiołowych, zaborów czy wysiedleń. Ta trudna droga, którą przeszliśmy, doprowadziła nas jednak do odzyskania wolności, suwerenności, członkostwa w Unii Europejskiej.
Europejskie Dni Dziedzictwa były okazją do otwarcia w Orzyszu najnowocześniejszej w regionie biblioteki Polana Kultury. Biblioteka mieści się w orzyskim ratuszu.Z możliwości uczestniczenia w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać bezpłatnie, pod opieką przewodników i animatorów zapoznać się z niezwykłymi miejscami regionu i fascynującym bogactwem kultur na Warmii i Mazurach.

W 2020 r. zgłosiło się 17 organizatorów - od 12 września do 19 września 24 wydarzenia w 12 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Fromborku, Barczewie, Gołdapi, Lidzbarku Warmińskim. Koordynatorem wojewódzkim po raz kolejny jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Źródło: warmia.mazury.pl
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt