Data dodania: 02.05.2020  |  wyświetlenia: 2656
Remonty na mazurskich szlakach
Dodatkowe 37 mln na remont śluzy na Guziance
Zarząd województwa zatwierdził zwiększenie kwoty na dokończenie remontów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Fundusze na realizację tych zadań zostały zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, za którego realizację jest odpowiedzialny zarząd województwa.  Ponad 80 proc. z 1,7 mld euro, jakie region ma do dyspozycji, jest już zapisane w umowach.

Realia gospodarcze jednak zmieniły planowany koszt wielu inwestycji, tak jak w przypadku modernizacji starej śluzy w Guziance, przebudowy i umocnienia kanałów żeglugowych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwotnie inwestycję oszacowany na ponad 60 mln zł, jednak ze względu na znaczny wzrost kosztów realizacji związany ze zmianami na rynku budowlanym plany wymagały weryfikacji. Dzięki negocjacjom z Komisją Europejską budżet inwestycji udało się powiększyć o 37 mln zł, czyli do blisko 100 mln zł.

Początki budowy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w obecnym kształcie przypadają na lata 70. ubiegłego wieku. Upływ czasu, intensywna eksploatacja i brak zaangażowania środków adekwatnych do potrzeb spowodowały stan, w jakim infrastruktura szlaku znajduje się obecnie. Podniesienie jakości infrastruktury, ochrona środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa coraz liczniejszym użytkownikom i spełnienie ich rosnących wymagań – to wyzwania, na które trzeba było znaleźć odpowiedź i zabezpieczyć środki. Samorząd województwa taki cel sobie postawił.
Warmia i Mazury rozwijają się gospodarczo, stały się atrakcyjne biznesowo i inwestycyjnie, jednak nie z tego słyniemy na świecie – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. - Wielkie jeziora to nasz skarb i wizytówka regionu, która co roku przyciąga rzesze turystów. Jako gospodarze województwa przy współpracy samorządów lokalnych opracowaliśmy plan: zadbać nie tylko o przystosowanie jezior do nowoczesnej i ekologicznej turystki, o bezpieczeństwo żeglarzy i wodniaków, ale także o znaczące polepszenie stanu wód i środowiska naturalnego w Krainie Wielkich Jezior.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt