Data dodania: 17.04.2020  |  wyświetlenia: 1315
Uszyto ponad 15 tys. maseczek
Harcerze pomagają w walce z epidemią
To już miesiąc, od kiedy harcerki i harcerze Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP pełnią służbę na terenie województwa. Każdego dnia ponad 100 pełnoletnich wolontariuszy w 21 miejscowościach wspiera walkę z pandemią koronawirusa.
Dokładnie miesiąc temu Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP uruchomiła numer alarmowy, na który mogą zgłaszać się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące. Dotychczas przyjęto ponad 100 zgłoszeń, na które systematycznie odpowiadają wolontariusze z 21 hufców działających na terenie Warmii i Mazur.

Pozostając w stałym kontakcie z placówkami opieki społecznej na terenie województwa, harcerki i harcerze niosą pomoc tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Pomiędzy pracą zdalną, lekcjami, zbiórkami oraz służbą - szyją maseczki. Tych udało się uszyć już ponad 15 000.

ZHP HUFIEC PISZ
Komenda chorągwi koordynuje działania wolontariuszy, pozyskuje środki ostrożności, szkoli oraz przygotowuje do bezpiecznej służby. Uruchomiono również wsparcie psychologiczne dla członków chorągwi.

Poniżej przedstawiamy Państwu działania podjęte we wspólnej walce z COVID-19 przez hufce ZHP, w wybranych miastach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Ełk:
Dzięki uprzejmości partnerom udało się pozyskać materiał, z którego powstało ponad 500 maseczek uszytych przez kadrę Hufca ZHP Ełk im. J. i H. Małeckich. Trafiły one do szpitala „Pro-medica” w Ełku.

Mrągowo: Przy współpracy z Urzędem Miasta, Młodzieżowym Domem Kultury, Przedszkolem „Bajka” i „Stokrotka” oraz przyjaciół, harcerki i harcerze Hufca ZHP Mrągowo im. Janusza Korczaka uszyli ponad 2500 maseczek dla mieszkańców miasta oraz Szpitala Powiatowego w Mrągowie.
Nidzica: Wolontariusze z Hufca ZHP Nidzica robią zakupy dla seniorów, a także oddają krew. Współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowując i rozwożąc paczki żywnościowe dla potrzebujących. Pomagają Urzędowi Miasta w rozdawaniu maseczek dla mieszkańców Nidzicy. Uszyli również około 200 maseczek ochronnych, które zostały przekazane Nidzickiemu Funduszowi Lokalnemu.


Olsztyn: Zarówno wolontariusze Hufca ZHP Rodło Olsztyn jak i Hufca ZHP Warmińskiego troszczą się o seniorów – robią zakupy, wynoszą śmieci, przynoszą opał oraz realizują recepty. Harcerki z Hufca ZHP Rodło uszyły już ponad 150 maseczek dla Fundacji Onkologicznej AntyRak. Kadra Hufca ZHP Warmińskiego przekazała 1000 maseczek ochronnych dla Miejskiego Szpitala Zespolonego, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego oraz Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II. Instruktorzy i instruktorki Hufca ZHP Warmińskiego zorganizowali harcerskie korepetycje w ramach pomocy w zdalnej nauce. Dodatkowo hufiec organizuje zbiórkę karmy oraz zachęca o wpłacanie datków na Schronisko dla Zwierząt w Olsztynie.


Pisz: Wolontariusze z Hufca ZHP Pisz pomagają seniorom w codziennych zadaniach takich jak zakupy czy realizacja recept. Instruktorzy roznoszą maseczki ochronne dla mieszkańców Orzysza. Przy współpracy z Gminą Pisz i Biała Piska uszyto ponad 300 maseczek, które trafiły do mieszkańców i Szpitala Powiatowego w Piszu.

Źródło: Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt