Data dodania: 11.02.2020  |  wyświetlenia: 6224
Czy za 10 lat będziemy mieli obwodnicę?
Premier Morawiecki obiecał 100 obwodnic. W tym jedną w Piszu.
Minister Infrastruktury poinformował o rządowym Programie budowy 100 obwodnic. Prace zaplanowano na najbliższe 10 lat. W planach jest budowa obwodnicy Pisza.
Poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej – to główne założenia opracowanego w Ministerstwie Infrastruktury Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł.


Planowana obwodnica Pisza powstanie w ciągu dróg krajowych nr 58 i 63.
Celem budowy obwodnicy Pisza jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Ruch obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 58 i 63. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi krajowe nr 58 i 63 stanowią popularny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur, a Pisz jest znaną miejscowością turystyczną - uzasadnia swój wybór Ministerstwo Infrastruktury.
Prace przygotowawcze do tej inwestycji jeszcze się nie rozpoczęły. Oznacza to, że potrzeba kilu lat na plany, konsultacje, decyzje i uzyskanie pozwoleń. Przetarg na budowę przewiduje się najprędzej na II kw. 2024 r.

W 2010 roku GDDKiA proponowała następujące warianty budowy obwodnicy.


Ostatecznie nie odkorkowano skrzyżowania Olsztyńskiej z Orzyską. Obwodnica przebiegła zupełnie inaczej, koncentrując ruch obok SP1 i szpitala.
    
Obwodnice w województwie warmińsko- mazurskim.


Obwodnica Pisza jest jedną z pięciu planowanych obwodnic, które znalazły się w ministerialnym planie. Planuje się także powstanie obwodnic:

  • Olsztyna wraz z Dywitami w ciągu drogi krajowej nr 51
  • Gąsek w ciągu drogi krajowej nr 65
  • Smolajn w ciągu drogi krajowej nr 51
  • Szczytna w ciągu dróg krajowych nr 53 i 57

Najwcześniej rozpocznie się budowa obwodnic Gąsek i Smolajn - przetargi zostaną ogłoszone w 2020 i 2012 roku.

Źródło: Min. Infrastruktury, GDDKiA.
  
ZDANIEM PISZANINA

Burmistrz Andrzej Szymborski, gdy starał się o fotel burmistrza Pisza w 2014 roku, obiecał mieszkańcom Pisza w tzw. kontrakcie dokończenie obwodnicy. Piszanie dali się zwieść, Szymborski wygrał wybory. 3 miesiące później jako burmistrz ogłosił, że obwodnicy nie dokończy. "Kontrakt" został zerwany, ale jak to w polityce - inaczej niż w biznesie - można zrywać kontrakty bez konsekwencji.

Teraz Premier Morawiecki obiecuje nam dokończenie obwodnicy. Przetargi zaplanowano na 2024 rok. Cieszy mnie zapowiedź tej inwestycji. Nasze miasto jest strategicznym punktem turystycznych wojaży z Warszawy na Mazury. Obwodnica przysłuży się tak samo nam - mieszkańcom, jak i wszystkim Polakom. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że już sporo od PiSu mamy obiecane - np. linię kolejową na północ Mazur, śluzę na Pisie, czy gazociąg. Warto zaznaczyć, że następne wybory odbędą się w 2023 roku. Nie wiadomo zatem jak będzie wyglądała scena polityczna rok później.

Obawiam się, że nad naszą obwodnicą ciąży jakieś fatum. Tak jak palcem na wodzie pisane były obietnice Szymborskiego, tak może stać się i z tą na 2024. Obym się mylił.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt