REKLAMA
Data dodania: 30.01.2020
Mieszkańcy zaniepokojeni niskim stanem Rosia i Pisy
Spokojnie, to tylko niżówka
Co dzieje się z jeziorem Roś? Stan wody jest coraz niższy. Styczniowy Mors bez obawy o zamoczenie stóp może dojść od brzegu do połowy długości pomostu, a z suchymi kolanami dojdzie do jego końca.
Brak opadów atmosferycznych wpływa na niskie stany wód w jeziorach. Rzeczywiście, od kilku lat obserwujemy sezonowe "cofanie" wód w jeziorze Roś. Wyjątkiem była sytuacja z początku roku 2018 gdy to ze względu na roztapianie lodu na jeziorze, stan wody przekroczył poziom alarmowy o 17cm.


Jezioro znika - to widać gołym okiem - komentuje widok na plaży spacerowicz. - Czy to normalne, aby tak wyschło? Przecież trzeba coś z tym zrobić!
Sytuację komentuje rzecznik prasowy Wód Polskich.
Obecnie stany wód w jeziorach są podobne jak w latach ubiegłych - pisze Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, nie ma zagrożenia, że jeziora będą zmieniać swoją powierzchnię.
Stan wody w Pisie na dzień 30.01.2020 wynosi 109 cm. Granica dolna stanów średnich to 170 cm. Poziom ostrzegawczy 270 cm. W jeziorze Roś obecny stan, to 25 cm. Granica dolna stanów średnich 85 cm, a stan ostrzegawczy 140 cm. Warto zaznaczyć, że są to stany wody na posterunkach wodnych (czujnik Maldanin i wodowskaz Pisz), w których rozlokowano czujniki monitorujące stany wód, a nie pokazujące średnią głębokość w jeziorze.


Amplituda wahań stanów wody jeziora Roś w roku hydrologicznym wynosi około 1,5 m (a nawet dochodzi do ok. 2 m), bez względu na to, czy są to lata suche czy mokre. Jezioro Roś jest bezpośrednim odbiorcą wód z Wielkich Jezior Mazurskich, zanim skierują się one na rzekę Pisę - stąd każde zwiększenie przepływu na jazach w Karwiku i Kwiku, bądź jego ograniczenie wpływa bezpośrednio na aktualne stany wody tego jeziora, które w sposób nienaturalny szybko podnoszą się lub gwałtownie opadają. Żadne inne jezioro zasilane z własnej zlewni nie wykazuje takich anomalii - wahania stanów wody w jeziorach wynoszą zazwyczaj 0,3-0,5 m.



Wyjątkowość jeziora dla innych jest atrakcją, dla nas, mieszkańców zawsze powodem do obaw. Czy stan wody da się wreszcie ustabilizować?
Pełne wykorzystanie możliwości retencyjnych Wielkich Jezior Mazurskich i jeziora Roś będzie możliwe po zakończeniu zadania pod nazwą: „Węzeł Wodny KARWIK – PISZ – KWIK” - dodaje rzecznik - Obecnie funkcjonuje stopień wodny w Karwiku  tj. śluza, jaz, przepławka  dla ryb oraz Kwiku. Następnym etapem będzie wykonanie stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie tj. śluzy, jazu, przepławki i hydroelektrowni.

ZDANIEM PISZANINA

Postraszyli nas na WP (czytaj tutaj), że jezioro znika, to i ludzie u nas są zaniepokojeni. Ale miejmy swój rozum, nie bójmy się przestróg osób, które uważają, że wody jeziora Roś zasilają jezioro Śniardwy :)

Jak mawiała pewna pani.. taki mamy klimat! Jeśli wody Śniardwach, w Mikołajskim, czy ogólnie całym systemie WJM jest mało, to u nas będzie jeszcze mniej. Dopóki na Pisie nie powstanie jakaś forma zatrzymania wody, będziemy jako piszanie zdani na łaskę klimatu oraz wodnych władz regionu, którzy decydują o ilości wody przepuszczanej przez obiekt w Karwiku. To zresztą zrozumiałe, że dopóki nie będzie możliwe zatrzymanie wody w Piszu nikt nie puści pełną parą wodę przez jaz w Karwiku.

Do końca 2021 roku ma być zakończona dokumentacja nad budową nowego stopnia na Pisie. Potem kilka ładnych lat zajmie sama budowa. Dłuugo nam jeszcze przyjdzie poczekać na koniec tej wodnej sinusoidy.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt