Data dodania: 28.02.2019  |  wyświetlenia: 3850
300 mln dla województwa warmińsko-mazurskiego
Miliony na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych
Rząd zamierza przeznaczyć 36 mld złotych na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy w całej Polsce. Na budowę dróg powiatowych i gminnych województwa warmińsko-mazurskiego ma trafić ponad 330 mln złotych.
21 lutego 2019 r. został uzgodniony plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu ustalono  limit wydatków na rok 2019 r. dla każdego z województw na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych na poszczególne województwa.
Lepsze drogi to większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk- Dlatego przygotowaliśmy Fundusz Dróg Samorządowych, z którego dofinansujemy modernizację i budowę tysięcy kilometrów dróg lokalnych. W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki.

Dofinansowanie ze środków FDS na zadania powiatowe i gminne będzie uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny jst, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść do 80% kosztów realizacji zadania. Nowością jest także to, że z FDS możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane. Zwiększony został ponadto maksymalny limit dofinansowania dla pojedynczego zadania do 30 mln zł.

Podział środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 r. na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa warmińsko-mazurskiego:
  • dofinansowanie zadań jednorocznych -  277 074 629,41 zł;
  • limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może się rozpocząć w tym roku, wyniesie 68 249 705,50 zł na każdy kolejny rok.


Stan dróg ulegnie znaczącej poprawie. Program rządowy Funduszu Dróg Samorządowych realizowany będzie do 2028 roku.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt