Data dodania: 03.08.2020  |  wyświetlenia: 1735
0,5 promila to już przestępstwo, za które grozi kara nawet 2 lat więzienia
Nietrzeźwi sternicy na Bełdanach
W miniony weekend policyjni wodniacy z Rucianego-Nidy zatrzymali 4 nietrzeźwych sterników pływających po jeziorze Bełdany. Byli to mężczyźni w wieku od 26 do 44 lat stojący za sterami łodzi motorowych i skuterów. Stan trzeźwości każdego z nich wskazywał powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie co oznacza, że popełnili przestępstwo. Grozi za to kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
Podczas minionego weekendu policyjni wodniacy z Rucianego – Nidy pływali po jeziorze Nidzkim i jeziorze Bełdany dbając o bezpieczeństwo wypoczywających tam osób. Niestety nie wszyscy zachowywali się odpowiedzialnie. Funkcjonariusze zatrzymali 4 nietrzeźwych sterników, którzy pływali po jeziorze Bełdany.

Pierwszego zatrzymali do kontroli w sobotę ( 1 sierpnia br.) po godz. 13.00. Był to 27-letni turysta z województwa opolskiego. Mężczyzna płynął skuterem wodnym. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Dwie godziny później patrol otrzymał zgłoszenie, że po jeziorze Bełdany łodzią motorową płyną nietrzeźwi mężczyźni. Za sterami stał 30-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Mężczyzna miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Po godz.18.00, tego samego dnia, policjanci zatrzymali do kontroli łódź motorową. Sternikiem był 26-letni turysta z województwa opolskiego. Policjanci czuli od niego alkohol. Okazało się, że mężczyzna ma ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

W niedzielę po godz. 14.00 patrol wodny na jeziorze Bełdany zatrzymał do kontroli łódź motorową z silnikiem zaburtowym. Płynął nią 44-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Mężczyzna ten nie posiadał uprawnień do kierowania tą łodzią. Ponadto był pod działaniem alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policyjni wodniacy przypominają

Szlak wodny jest jak droga publiczna. Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt