Data dodania: 12.10.2021  |  wyświetlenia: 808
Wsiadł za kierownicę łamiąc sądowy zakaz
Policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Okazało się, że kierowca ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz cofnięte uprawnienia. W ten sposób kierowca BMW popełnił dwa przestępstwa, za które grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Patrol piskiej drogówki w poniedziałek (11 października br.) po godz. 13.00 na trasie Pisz- Ruciane – Nida zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Kierował nim 21-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna ten był trzeźwy.

Sprawdzając dane 21-latka w policyjnych bazach funkcjonariusze ustalili, że kierowca ten ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez Sąd Rejonowy w Piszu. Zakaz ten obowiązywał go od maja 2021 roku do stycznia 2022 roku. Naruszenie tego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

To nie jedyne przewinienie, jakiego się dopuścił. Kierowca BMW jechał pomimo cofniętych mu uprawnień w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez starostę. To także jest przestępstwo, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Na czym polega cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdu

Art. 180a Kodeksu Karnego zabrania zachowania polegającego na prowadzeniu pojazdów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Za takie zachowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas o 1 roku do nawet 15 lat.

Sprawcą tego przestępstwa może być wyłącznie osoba, która prawo jazdy posiadała, ale zostały jej z różnych przyczyn cofnięte przez właściwy organ administracji publicznej.

Decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem wydaje się w trzech sytuacjach:
- orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd;
- zaistnienie przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do kierowania pojazdami, stwierdzonych orzeczeniem lekarskim;
- naruszenie przez kierowcę przepisów (ta okoliczność dotyczy kierowców, którzy przekroczyli limit 24 punktów karnych).

Źródło: KPP Pisz

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Mariusz

Tych dzbanów od bmw należałoby z góry utylizować

Piszanin

Ty globie Też uważaj jak jezdzisz i jak nie znasz sytuacji to się nie wypowiadaj

Pan Bolo

Kolejnego głąba mniej na drodze.

Pracownik oczyszczalni.

EH taki młody chłopak a już tyle problemów.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt