Data dodania: 20.09.2021  |  wyświetlenia: 1684
Kobieta straciła 2 tys. zł klikając w link
Zdjęcie jest ilustracją tekstu
Sprzedająca kliknęła w przesłany jej link i podała dane swojej karty bankomatowej. Tym sposobem oszust dokonał kilku przelewów z jej konta. Pokrzywdzona zgłosiła sprawę na policję.
Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić w przesyłane nam linki. Tym razem mieszkanka powiatu piskiego straciła w ten sposób prawie 2000 zł.

Na jednym z portali aukcyjnych kobieta wystawiła do sprzedaży rolki. Skontaktował się z nią kupujący, który był zainteresowany ofertą. Poinformował ją, że za pośrednictwem komunikatora prześle link po kliknięciu, którego otrzyma zapłatę za rolki, a później przyjedzie do niej kurier po odbiór paczki.
Sprzedająca otrzymała ten link i niczego nie podejrzewając kliknęła w niego podając dane swojej karty bankomatowej. Wpisując te dane otrzymywała informacje, że są one błędne. Sprzedająca zorientowała się, że została oszukana. Natychmiast skontaktowała się z bankiem, aby zastrzec swoją kartę. Okazało się, że ktoś dokonał sześciu przelewów z jej konta na łączną kwotę blisko 2000 zł. Najprawdopodobniej były to przelewy zagraniczne.

Pokrzywdzona poinformowała policję o zaistniałej sytuacji. Funkcjonariusze będą teraz prowadzili czynności w kierunku popełnienia oszustwa. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci apelują
Pod żadnym pozorem nie korzystajmy z linków, które przychodzą do nas w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesyłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, sprawdzajmy zawsze zawsze, czy wiadomość zawiera polskie znaki.

Przy korzystaniu z portali aukcyjnych należy mieć ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów i rozliczać się bezpośrednio przez dany portal. Należy też uważać na próby nawiązywania kontaktu poza portalem za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
W przypadku oszustwa w pierwszej kolejności należy powiadomić swój bank.

Źródło: KPP Pisz

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Monika

Kim jest Kris? On ma chyba ciężko w życiu...

Kris

Głupia cipa

Krisowa

Oceń siebie 😊

Tomasz

Artykuł został napisany aby ostrzec innych przed oszustwem, a w komentarzach zawsze hejt, smutne to..

Piotr

Wszyscy, którzy napisali poniższe komentarze na pewno nigdy nie zostali, a po fachowej wiedzy widać, że i nigdy nie zostaną oszukani...

"Anonimowość" w Internecie daje możliwość kogoś obrażać i poniżać, niesprawiedliwie oceniać (nie znając całej sytuacji).

Komentarze tak naprawdę świadczą o poziomie kultury osób wypowiadających się...

Marc

stwierdziłem tylko fakt, że nie stracisz pieniędzy klikając w link ( tak jak jest to napisane w tytule ), stracisz pieniądze jeśli podasz wszystkie inf. o swojej karcie lub koncie obcej osobie która ci link podsyła.

Zombik

Bank mnie ostrzegł, OLX też, znajomi również o tym nowym typie oszustwa. Powyższa kobieta jakimś cudem uniknęła tej "tajemnej" wiedzy.

Henio elektryk

Nie pierwsza nie ostatnia.

xxxx

Tepa dzida z Pisza większość tu to takie wielkie panie a pod kopułą pustka zero mózgu

Tak

Ciekawe geniuszu kiedy ciebie zrobią w balona. Zamiast pluć jadem to ostrzeż matkę i ojca by takiej samej akcji nie powtórzyli.

Kiedyś matka mówiła "nie bierz słodyczy od obcych", teraz ty zrewanżuj się "nie klikaj w podejrzany link"

Marc

nie straciła pieniędzy bo kliknęła w link, straciła kasę bo podała komuś wszystkie dane.

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt