REKLAMA
Data dodania: 08.03.2010
Sto lat Dnia Kobiet
Sto lat Dnia Kobiet
Choć oficjalna data 8 marca pojawiła się w 1911 roku, to rok wcześniej, dokładnie sto lat temu w Kopenhadze, Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Światowy Dzień Kobiet.

W Polsce święto to pojawiło się w latach PRL’u. Wtedy było to święto głównie zakładowe. Raz w roku dyrektor obchodził swą firmę (nie wypadało przecież wysłać kadrowej) i każdej pani wręczał (za pokwitowaniem oczywiście) goździka i paczkę rajstop. Szybko jednak, kiedy panowie odkryli że za koszt jednego kwiatka mogą zjeść lepszy obiad, Dzień Kobiet zszedł pod strzechy. Dziś firmy, przeważnie w kiepskiej kondycji finansowej, wycofują się z obchodów. 8 marca jest raczej świętem domowym.

Każde święto służy przypomnieniu o różnych aspektach życia. Na „Wszystkich Świętych” przypominamy  sobie bliskich, których już nie ma. W Walentynki kierujemy myśli w stronę miłości. W Dzień Ziemi sprzątamy świat, a w tłusty czwartek objadamy się pączkami i rozmawiamy o tym, jakie są smaczne i niezdrowe. Dzień kobiet jest świętem, w którym oprócz upominka, jaki możemy wręczyć otaczającym nas paniom, możemy zastanowić się: jakie są kobiety i co takiego dla nas znaczą.

Jakie są kobiety?

Przede wszystkim śliczne. To przecież o nich mówi się "płeć piękna". Statystycznie są też lepiej wykształcone od mężczyzn (nawet blondynki), a mimo to trudniej im znaleźć pracę (aż 56 proc. bezrobotnych to panie). Nadal są dyskryminowane (np. nie mogą pracować jako górnicy w kopalniach), ale specjalnie przeciw temu nie protestują. Są długowieczne. Średnio żyją o 8 lat dłużej od swoich panów. Może to wynikać ze zdrowszego trybu życia - panie częściej od panów pijają alkohole słabsze, natomiast wyraźnie im ustępują pod względem konsumpcji mocniejszych trunków, częściej od panów panie wybierają się na spacery, lubią prace na świeżym powietrzu.

Są ciekawe...

Więcej czytają i to zarówno książek, jak prasy. W tym ostatnim wypadku ilość nie ma wiele wspólnego z jakością. Stąd popularność prasy kobiecej. Niedostatek lektur panowie umieją sobie zrekompensować. Np. dwa razy częściej od pań korzystają z Internetu. Najczęściej odwiedzane strony internetowe to "męska odmiana prasy kobiecej". Nie potwierdza się stereotyp "kobiety plotkarki". Statystycznie na 5 mężczyzn kupujących telefony komórkowe przypadają 4 kobiety.

i Rodzinne

Kobiety preferują tradycyjny model rodziny. Chcą jak najszybciej wyjść za mąż i mieć dzieci. Tylko jedna na trzy panie jest wolna. Jedna piąta mężatek to panie młode, poniżej 30. roku życia. Ponieważ znacznie mniej panów w tym samym wieku decyduje się na utratę wolności, pojawia się tu szansa dla dojrzalszych i zasobniejszych. Krótszy czas życia panów i zazwyczaj starszy ich wiek w związku powoduje, że pod koniec życia panie zwykle są same. O połowę więcej pań niż panów przeżywa swoich partnerów.

--

W Dniu Kobiet życzymy wszystkim panom, by stać ich było na obsypanie swych pań kwiatami, biżuterią i wszystkim czego sobie panie zażyczą. A także by to obsypywanie przyniosło jak najmilsze skutki. Wszystkim Paniom, tym starszym oraz młodszym, życzymy spełnienia marzeń, zadowolenia z siebie i otaczającego świata i radości życiowej na co dzień.

Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt