REKLAMA
Data dodania: 14.08.2006
Kłopoty z nowym paszportem
Kłopoty z nowym paszportem
28 sierpnia 2006 roku wejdzie w życie nowa ustawa o paszportach, wprowadzająca tzw. paszport biometryczny. Nowy dokument nie zmieni wprawdzie diametralnie swojego wyglądu - będzie miał tak jak dotychczas postać książeczki, ale zawierać będzie o wiele więcej informacji. W tylnej okładce wprasowany zostanie procesor, na którym znajdą się dane dotyczące posiadacza paszportu: wizerunek twarzy z opisem1840 charakterystycznych punktów, dane osobowe, informacje o organie wydającym dokument, a od 2008 roku także odciski palców. Nowy paszport będzie zatem dokumentem od strony technicznej jeszcze bardziej skomplikowanym niż teraz.
 
Istotną zmianą będzie stawiennictwo w punkcie paszportowym. Do tej pory możliwe było wysyłanie wniosków pocztą, bądź składanie ich przez osoby trzecie. Ci, którzy zdecydują się na wyrobienie nowego dokumentu, muszą udać się osobiście.
 
Zmianie ulegnie również wizerunek na paszportowym zdjęciu. Fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm powinna zostać wykonana na jednolitym jasnym tle w ciągu ostatnich 6 miesięcy, mieć dobrą ostrość oraz pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70 – 80% fotografii. Osoba fotografowana nie powinna nosić nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Fotografia paszportowa dopuszcza kolczyki w uszach, pod warunkiem, że nie zasłaniają one twarzy. Uszy nie muszą być wyeksponowane, ważne aby zachować naturalny wyraz twarzy, zamknąć usta i patrzeć wprost przed siebie.
 
Wydawanie paszportów z elementami biometrii wymaga zarówno zmian systemowych jak i organizacyjnych. Wszystkie punkty przyjmujące wnioski i punkty wydające dokumenty muszą zostać wyposażone w nowy sprzęt informatyczny z odpowiednim oprogramowaniem. Niestety, środki przeznaczone na wprowadzenie biometrii są ograniczone, a co za tym idzie redukcji ulec muszą niektóre punkty paszportowe.
 
Wojewodowie dokonali już wyboru miast, które będą zajmować się wydawaniem dokumentów. W województwie warmińsko-mazurskim redukcja obejmie aż dziewięć punktów paszportowych. Zlikwidowane zostaną biura paszportowe w Bartoszycach, Iławie, Ostródzie, Działdowie, Giżycku, Gołdapii, Kętrzynie, Szczytnie i Piszu.
 
Wicewojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszko w piśmie nadesłanym do burmistrza naszego miasta wyjaśnia, że powodem zamknięcia biura w Piszu jest brak specjalistycznego sprzętu. Biuro paszportowe w Urzędzie Miejskim zostanie zlikwidowane, a wyrobienie paszporu w naszym mieście będzie niemożliwe.
 
Sprawami paszportów zajmie się włącznie:
 
Olsztyn - Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, ul. Piłsudskiego 7/9
Elbląg -  Delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Wojska Polskiego 1/3
Ełk - Delegatura Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Mickiewicza 15.
Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt