Data dodania: 29.06.2022  |  wyświetlenia: 3926
Pierwsza Jadłodzielnia już w Piszu
Masz nadmiar jedzenia lub jesteś potrzebującym? Skorzystaj z tej lodówki
29 czerwca odbyło się przekazanie pierwszej w Piszu lodówki społecznej pod nazwą Jadłodzielnia Pisz.
Foodsharing, to idea dzielenia się jedzeniem, popularyzowana w naszym kraju od 2016 roku. Społeczeństwa świadome marnotrawstwa żywności podejmują szereg działań mających na celu ratowanie żywności. Organizują zbiórki nadwyżek produktów, dystrybuując je do potrzebujących lub wystawiają lodówki społeczne, z których może skorzystać każdy, niezależnie od statusu społecznego.

Pierwsza Jadłodzielnia w Piszu została uruchomiona przy Piskim Zakładzie Aktywności Zawodowej Wieża przy ulicy Gdańskiej.

Oto pierwsza publiczna lodówka w Piszu.

Przybliżone miejsce na mapie

Dariusz Kiński prezes Mazurskiego Centrum Aktywności Lokalnej Karwik
To dzięki współpracy trzech organizacji: Piskiego Zakładu Aktywności Zawodowej Wieża, stowarzyszenia Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik i Banku Żywości w Piszu - mówi Dariusz Kiński prezes Mazurskiego Centrum Aktywności Lokalnej Karwik - Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, gdzie wszyscy mogą dzielić się i częstować żywnością dobrą do spożycia, która mogłaby się zmarnować.
Z produktów znajdujących się w Jadłodzielni mogą korzystać wszyscy mieszkańcy, którzy czują taką potrzebę - jedni podzielić się tym co mają, inni - skorzystać w potrzebie. Warunków korzystania jest kilka:
  • należy przynosić produkty nadające się do spożycia - z datą przydatności (oryginalne opakowania),
  • produkty przygotowane w domu - bigos, leczo, zupy, przetwory - po obróbce należy starannie zapakować i opisać datą przygotowania,
  • należy wziąć tylko tyle, ile spożyjemy, nie na zapas

Oprócz produktów przyniesionych przez mieszkańców, do lodówki trafiać będą produkty pozyskane przez Bank Żywości w Piszu. Pracownicy "Wieży" czuwać będą nad czystością miejsca i terminowością produktów.

Marcin Kwiatkowski - prezes Banku Żywości w Piszu

Pierwsze produkty umieszczone w Jadłodzielni

Bank Żywności od czasu do czasu dorzuci coś od siebie

W zależności od powodzenia inicjatywy, organizatorzy zapowiadają możliwość stawiania kolejnych Jadłodzielni na terenie naszego miasta.
Planujemy docelowo otwarcie 4 jadłodzielni - dodaje Marcin Kwiatkowski, prezes Piskiego Banku Żywności - Chcemy w ten sposób zapoczątkować akcję "Gmina Pisz nie marnuje". Zapraszamy do włączenia się mieszkańców naszej gminy.
Do Jadłodzielni nie należy przynosić produktów zawierających surowe mięso, niepasteryzowanego mleka, potraw zawierających surowe jaja, otwartych opakowań, żywności przeterminowanej.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt