Data dodania: 07.01.2022  |  wyświetlenia: 1300
Zmiany w Kodeksie Wykroczeń
Noga z gazu! Wyższe mandaty to już fakt
Od tygodnia obowiązują większe kwoty mandatów m.in. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają, uszczuplając domowy budżet o kilkaset złotych.
Od 1 stycznia 2022 roku znowelizowana została ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz wprowadzone zostały zmiany w Kodeksie Wykroczeń. Regulacje między innymi podwyższają maksymalną wysokość grzywny nakładaną przez sąd z 5 000 do 30 000 złotych.

Od początku tego roku kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość, wyprzedzą w miejscu niedozwolonym lub naruszą przepisy chroniące pieszych, muszą liczyć się zatem liczyć ze znacznie większymi restrykcjami. Zmiany dotyczą głównie wykroczeń, które stanowią jedne z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Jedną z nich jest przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Niestety nie wszyscy kierowcy o tym pamiętają.

W środę (5 stycznia br.) policjanci piskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na prędkość kierujących. Skontrolowali 63 pojazdy ujawniając 15 przypadków przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Niechlubnym rekordzistą okazał się 58-letni mieszkaniec Suwałk kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo. Przez miejscowość Drygały, w gminie Biała Piska, jechał z prędkością 86 km/h. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 36 km/h kierowca ciężarówki ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 800 zł oraz otrzymał 6 punktów karnych.

Kolejne ważne zmiany dotyczą podniesienia dolnej granicy grzywny do 2 500 zł za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, a do 1 000 zł za poruszanie się po użyciu alkoholu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rower lub hulajnoga). Również spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, oznaczać będzie mandat nie mniejszy niż 2 500 zł. Artykuł 86 par. 1a kodeksu wykroczeń za kolizję, gdzie poszkodowani odniosą obrażenia (poniżej 7 dni) wprowadza minimalną grzywnę 1 500 złotych.

Źródło: KPP Pisz

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt