Data dodania: 11.10.2021  |  wyświetlenia: 3523
Czy powstanie fontanna na miarę naszych oczekiwań?
Gmina Pisz chce zainwestować pół miliona w nową fontannę i pyta mieszkańców o opinię
Fontanna w Lublinie
Mieszkańcy Pisza mogą wyrazić swoją opinię, co do kształtu i lokalizacji nowej fontanny w naszym mieście.
Kto nie marzy w upalny letni dzień o kroplach wody tryskających z fontanny i przyjemnie schładzających ciało? Kto nie chciałby pospacerować po mieście w blasku księżyca i świetle przebijającym się przez wodne łuki? To na razie pozostaje w kwestii wyobraźni, bowiem tego lata nie mieliśmy nawet okazji popatrzeć na naszą skromną, miejską fontannę.

Fontanna działała kilka lat po rewitalizacji. Zdjęcie z czerwca 2015 roku.


W zamyśle wzorowana na planach twierdzy Johannisburg, nieczynna dziś fontanna stanowi dla wielu zagadkowy schemat na Placu Daszyńskiego.

Jak wynika z opinii mieszkańców, obecna fontanna zainstalowana na Placu Daszyńskiego nie spełnia oczekiwań społecznych. Coraz częściej pojawiają się głosy, ze "kiedyś to było lepiej". Kiedyś, czyli przed rewitalizacją centralnego placu Pisza. Wprawdzie w czasie zmian obiekt nie działał już przez lata, mieszkańcy mieli do niego sentyment i chcieliby znów widoku podobnej.

Poprzednia fontanna. Zdjęcie z 2005 roku. Przed rewitalizacją Placu Daszyńskiego.

Powinna być taka zwyczajna, ogrodzona, a woda powinna się w niej przelewać, a nie tak jak to zrobiono teraz - jakby awaria wodociągów na Placu Daszyńskiego. Woda wylewa się wprost z kostki. Fontanna powinna mieć swój kształt.
W innych miastach są takie podświetlane - mówi pani Beata - tak ładnie to wygląda. Czy nie mogłoby być tak i w naszym mieście?
Okazuje się, że jest taka szansa. Gmina Pisz planuje inwestycję polegającą na modernizacji istniejącej, bądź budowie nowej fontanny na Placu Daszyńskiego.
Jest kilka opcji jej umiejscowienia, jedną z nich jest miejsce obok Kamiennej Baby. Czekamy jednak na sugestie od mieszkańców, zarówno co do miejsca lokalizacji, jak i ostatecznej formy - informuje UM Pisz - Jednocześnie informujemy, że szacowany koszt budowy nowej fontanny wynosi 500 tys. zł.
Proponowane warianty, to m.in:

Fontanna klasyczna z niecką wodną - posiada jedną lub wiele dysz, umieszczonych wewnątrz basenu fontanny; tworzy strumienie wodne pionowe lub paraboliczne, przezroczyste lub spienione nierzadko podświetlone reflektorami

Fontanna "sucha"
- bez niecki wodnej z dyszami i reflektorami skrytymi w płycie fontanny, z której woda tryska w postaci przezroczystych lub spienionych strumieni wodnych, a następnie spływa szczelinami i kanałami odwadniającymi do zbiorników buforowych, pozostawiając płytę suchą gdy fontanna nie pracuje.

W celu zapoznania się z opinią mieszkańców sporządzono ankietę dotyczącą przyszłego projektu fontanny:

Tu znajdziesz ankietę - pobierz, wypełnij i wyślij do Urzędu


Wypełnione ankiety należy odesłać w wersji elektronicznej na adres mailowy: pisz@home.pl, bądź dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Piszu przy ul. Gizewiusza 5 w terminie do 15 października 2021 r.

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Anna

Warto zapytać włodarzy naszego miasta ile budżetu zabezpieczyli na remonty obiektów istniejących w naszym mieście Co np.z remontem basenu miejskiego gdzie tynk z sufitu sypie się do wody ?Fontanna jest może wystarczy zadbać aby była sprawna,mamy przecież jezioro, rzekę czy korzystamy wystarczająco?

Nasze 500 tysięcy

Ta fontanna nie jest potrzebna. Powinna być używana dwa miesiące w roku ( w ciepłe, wakacyjne dni) dla sprawienia radości dzieciom, które chętnie dają się zmoczyć wodzie i mają z tego niezłą zabawę. Wiem, że wizjoner nie takie miał intencje, bo fontanna miała nawiązywać do kształtu zamku (przypatrzcie się co jest ułożone na jej powierzchni) ale mnie to nic nie obchodzi. Widzę po prostu, że pomysły wizjonera nie sprawdzają się w praktyce, dlatego forsując je stara się, żeby pisma z nimi związane podpisywał ktoś inny. Wizjoner też ma tę świadomość, że jego pomysły są nietrafione - po co w nie brnie?

Bruce

Dzięki wspaniałym włodarzom naszego miasta jest ono skazane na "SUKCES".

Poronione pomysły to specjalność naszych radnych, nieporadnych.

grupa inicjatywna

Kto na Burmistrza? Jest ktoś, kto ma ładną kartę pracy w samorządzie (nie ma też wyroków) i chce wysłuchiwać ludzi, no i nie ma zapędów gigantomańskich co pomoże w przyszłości uniknąć poniżania ludzi dla realizacji nikomu niepotrzebnych wielkich inwestycji przy niemożności rozwiązania drobnych lecz uciążliwych codziennych problemów. Nazwisko - podane zostanie za jakiś czas

Wiesław

Jeszcze napisz ze to Trupacz hahahahaha super kandydat

Wiolka

Wiesiek dobrze mówi. Trupacz to nadaje się co najwyżej na wiejskiego grajka

Marek

Kogo na nowego burmistrza?? Jak myślicie kto zadbał by o Pisz??

Jacek

Ten bum istrz juz niech nic nie projektuje obecna fontanna to jego projekt jak i reszta fabryk w Piszu podziekujmy już panu potrzeba nam nowego burmistrza mlodszego z wizja i doswiadczeniem i podobno ktoś taki jest w Piszu

Wiolka

Jacek, to Ty? Nie jesteście już kumplami?

Nasze 500 tysięcy

Zgadzam się z Michałem.

Trzeba, żeby Burmistrz Szymborski UNIEWAŻNIŁ te konsultacje ( bo co to za konsultacje jak tylko można odpowiedzieć gdzie ma być fontanna i jaka) na rzecz NOWYCH konsultacji z pytaniem: jakie są NAJPILNIEJSZE potrzeby dla wydania 500 tysięcy. Na pewno znajdą się inne potrzeby - być może takie o których Burmistrz nie ma wiedzy.

Michał

Ta fontanna potrzebna w Piszu jak świni siodło. Najpierw trzeba sprawdzić, kogo to pomysł, kto ma w tym interes i czy "przypadkiem" nie jest to sprawa karna poprzez wyłudzenie publicznych pieniędzy. Myślę, że te fundusze można spożytkować w lepszy sposób. Ankieta powinna być zapytaniem: Na co mieszkańcy Pisza chcieliby przeznaczyć 500tys? I jako jeden z wariantów powinna być ta śmieszna fontanna.

Wiolka

Zapomniałeś jak sam Michał chciałeś fontannę?

szkoda papieru

XXI wiek - a u nas - pobierz, wydrukuj i wyślij do urzędu.

Nasze 500 tysięcy

Tym, którzy wątpią ( a są tacy) w to, że projekt zmian Placu Daszyńskiego ( i jednocześnie pobudowania innej fontanny) powstał w 2005 roku ( Burmistrzem był Szymborski) polecam zapoznanie się z projektem z 2005 roku ( ogłoszony na BiP 08.12.2009 roku- za Alickiego i nadal dostępny do wglądu). Jest tam plik zatytułowany _Zał. nr 4 do SIWZ - dok. proj. - zagosp. ter. - rys. 10 - fontanna. Jako autor projektu fontanny opisany jest arch. Szymon

Anna

To prawda, to Szymborski był sprawcą tej fonttany która jest, a nie Alicki.

Piszanin

zamiast fontanną niech gmina Pisz zajmie się terminowym wywożeniem śmieci ze śmietników osiedlowych i sprzed domów prywatnych. Całe miasto jest zasyfione. Wstyd

Pan Bolo

Od tej całej wody z fontanny wodogłowia już dostali w urzędzie.

Wiolka

A ty znasz na pewno odpowiedniego doktora, który ich uleczy

Nasze 500 tysięcy

Cały fundusz sołecki to około 700 tysięcy ( na wszystkie wioski) i jeszcze wizjoner mówi, że źle go wydają, że komisja rewizyjna powinna skontrolować jego wydawanie. A tutaj - lekką rączka 500 tysięcy na lanie wody. Ludzie kiedy to się skończy?

Ja

Dlaczego w ankiecie nie ma pytania" Czy fontanna jest potrzebna w naszym mieście?" ?

Wera Z

Chyba dlatego ze fontanna już jest. Remont czy budowa Oto jest pytanie

marian

Chora głowa chora władza po co te rośliny na ulicach mało uczęszczanych

Nasze 500 tysięcy

Popieram wymianę Burmistrza. Gdzie są te obiecywane zakłady pracy? Jak można było nie dostać dofinansowania (opisana sprawa w niebieskiej gazetce)? Po co ten port skoro trzeba do niego dokładać? Co to za pomysł z kawałkiem starego mostu na odludziu (sprawa opisana w niebieskiej gazetce)? Gdzie to sanatorium na 120 tysięcy ludzi (sprawa opisana w niebieskiej gazetce)? Zamiast tego mamy mieć wydane 500 tysięcy na lanie wody....

lew

Co to za niebieska gazetka?

Nasze 500 tysięcy

Roznoszona po dużych osiedlach jak Wschód i Mickiewicza. Nie wiem gdzie jeszcze.

Polak

Dajcie więcej tych gazetek. Dla Bolka już nie ma kto pisać chyba, że kogoś służbowo w urzędzie zmusi.

Polak

Kiedy Bolek wydawał pół bańki na okręt ze sklejki to nikogo nie pytał. Po co teraz pyta? Pewnie stary już i niezdecydowany, więc trzeba go wymienić!

Wiolka

Nie masz szans drogi przyjacielu

Lech

Jest bardzo wiele potrzeb w Piszu np: naprawa ,remont sufitu na basenie bo farba odpryskuje na głowy pływających , brak parkingów , remont P D K ,który się ślimaczy a końca nie widać. Gospodarka śmieciami leży na łopatkach jeszcze nigdy nie było tak brudno w naszym mieście.

Jan

A co z gospodarką ściekową. SZAMBO wylewaja na wioskach na pole a oni w fontanne chca kase pakować . Łupki powstaja nowe osiedla gdzie obligatoryjnie miasto powino zapewnić dostęp do wody i kanalizacji . Ok prosze stawiać fontane może wrazie jak nie będzie działać zawsze może poslużyć za zlewnie szamba !

kasia

Przy tym jak starzeje się nasze społeczeństwo to może wydać te pół miliona na dom opieki a przy najmniej dom dziennego pobytu .Wiele osób opiekuje się swoim rodzicami i czasami nawet nie ma wytchnienia . To jest wstyd że w dzisiejszych czasach miasto powiatowe nie e na takiej placówki

Viktoria Kowal.

Proszę! Zostawcie fontannę! To jedyne miejsce w Piszu, które wywołuje pozytywne emocje i śmiech na buziach dzieci! Kiedy woda niespodziewanie wytryskuje a dzieci chodzą tam w dni upalne i słoneczne.

Zamieniając ta dającą radość fontannę i zastępując ja ''dużym talerzem wody'' zabrudzonej od osób moczących w niej nogi, ręce czy po prostu sikających nocą i plujących w czasie dnia do fontanny.

Pieniądze przeznaczcie na WC w centrum Pisza orz na plaży miejskiej. Ludzie, turyści są zmuszani do upokarzającej konieczności załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych. Oczywiście maja możliwość skorzystania z usługi "klozet babci'' w budynku na plaży miejskiej, ale babcia każe im zapłacić za załatwienie potrzeby fizjologicznej. Jakie odczucia? Wspomnienia, zabierają ze sobą osoby odwiedzające Pisz?

:Miasto na mazurach bez drzew i bez ubikacji. Gdzie każdy turysta jest traktowany jak ''Krowa dojna'' karze się im płacić za sikanie i robienie kopy! A teraz możne i za parkowanie w centru miasta! a co Pisz daje w zamian? jakie atrakcje? no własnie! i to zwróćmy się do Burmistrza o zaprzestanie wyniszczania i wycinania Pisza!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt