Data dodania: 03.03.2021  |  wyświetlenia: 1914
Naprawa mechanizmu z 1899 roku
Zegar na wieży kościoła św. Jana zostanie odrestaurowany
Zegar na wieży Kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela będzie odmierzał czas, jak za dawnych lat! Już wkrótce ruszą prace konserwatorskie. Tymczasem mechanizm został już zdemontowany.
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela jest zabytkiem, wpisanym do Rejestru Zabytków Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a to oznacza, że każda naprawa elementu zewnętrznego architektury obiektu wymaga zgody konserwatora na prowadzenie prac restauratorskich. Wydanie zgody daje zielone światło, ale aby ruszyć z renowacją, potrzeba środków finansowych. Oszacowano, że koszt naprawy wyniesie ponad 80 tys. zł.
Zegar na kościelnej wieży w Piszu wyprodukowała firma Georga Richtera w Berlinie w roku 1899.  podaje parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.- jest produktem bardzo wysokiej klasy, bardzo trwałym, choć w minionych latach zaniedbanym i zabrudzony przez odchody ptasie i wymagającym naprawy i konserwacji. Jest wciąż gotowy do ponownego poruszania wskazówek na wieży, a także sygnalizowania wskazań czasu na tarczach i poprzez uderzenia w dzwon. Mimo zużycia wybranych elementów jest kompletny i dobrze zachowany.

Zakres prac konserwatorskich, jaki powinien być przeprowadzony w celu uruchomienia zegara, jest szeroki. Obejmuje między innymi wymianę łożysk, uzupełnienie ubytków w panewkach, konserwację wskazówek zegara, oczyszczanie płyt, usuniecie nałożonych w latach 80-90 nakładek z arkuszy blachy, usunięcie fizycznych uszkodzeń, antykorozyjne malowanie tarcz, renowację pręta wahadła, stołu zegara, olinowania.

26 lutego radni Rady Miejskiej w Piszu jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytku. Dotacja w wysokości 85 tys. zł. zostanie udzielona ze środków budżetu Gminy Pisz na rok 2021.


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt