Data dodania: 24.11.2020  |  wyświetlenia: 6019
Akcja Tumak 20
Szturm na Urząd Miejski w Orzyszu, żołnierskie patrole na ulicach Pisza
Zaniepokojonych mieszkańców uspokajamy. To tylko ćwiczenia pod kryptonimem Tumak 20.
Żołnierze patrolujący piskie ulice to niecodzienny widok. Uzbrojeni w długą broń palną budzili zaciekawianie i obawy mieszkańców Pisza i Orzysza.


Pojawienie się żołnierzy nie jest powiązane w żaden sposób z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju - podkreśla Oficer prasowy 15GBZ, kpt. Martyna Kupis. Po BullRun 14 i Husynne to kolejny z epizodów ćwiczenia taktycznego z wojskami Tumak20, który jest ćwiczony praktycznie.

Zawiszacy w miejscowościach Ełk, Orzysz, Pisz i Grajewo w ramach współpracy z Układem Pozamilitarnym wspomagają działania centrów zarządzania kryzysowego miast, ochraniając infrastrukturę krytyczną. Celem zajęć jest doskonalenie współpracy z lokalną administracją publiczną w wypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych, a także doskonalenie sprawnego przemieszczania się wojsk do wyznaczonych rejonów.


Zgodnie ze scenariuszem Tumak20 Urząd Miejski w Orzyszu został opanowany prze grupę dywersyjną przeciwnika.


Pododdziały 15GBZ przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej oraz Policji realizowały szturm obiektu z zadaniem zneutralizowania przeciwnika oraz uwolnienia przetrzymywanych zakładników.


Działania grupy szturmowej wspierane były izolacją rejonu w postaci kordonów bezpieczeństwa z pododdziałów zmechanizowanych. W czasie zajęć doskonalone są procedury współpracy z policja ŻW.


Fot. 15GBZ, UM Pisz
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt