Data dodania: 18.02.2020  |  wyświetlenia: 5931
Arkadiusz Kubalewski - samorządowiec z pomorskiego
Nowy sekretarz Gminy Pisz. Kolejna osoba z zewnątrz.
Fot. UM Pisz
Arkadiusz Kubalewski
Osiem miesięcy trwały poszukiwania kandydata na stanowisko sekretarza gminy Pisz. 31 stycznia na stronie UM pojawiła się informacja o wyborze nowego urzędnika. Został nim nieznany w mieście Arkadiusz Kubalewski.
W otoczeniu Andrzeja Szymborskiego często na ważnych stanowiskach pojawiają się osoby spoza Pisza. W latach 2002-2006 wiceburmistrzem była pochodząca z Ostrołeki Maria Sokoll, spoza Pisza zatrudniono wtedy także dyrektora PDK oraz biblioteki publicznej. Teraz jest podobnie. Małgorzata Biraga - obecna skarbnik gminy Pisz, związana z Giżyckiem. Zbigniew Waleszczyński - dyrektor M-GOSiR Pisz mieszka w Szczytnie. W podobny sposób obsadzone zostało stanowisko sekretarza gminy.

Kim jest nowy sekretarz? To kolejna osoba z zewnątrz - Arkadiusz Kubalewski pochodzi z województwa pomorskiego. Kilka kadencji pełnił funkcję Sekretarza Gminy Człuchów, był wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Człuchowskiego kadencji 2010-2014 i 2014-2018. W wyborach samorządowych 2018r. kandydował na wójta gminy Człuchów, odpadł w drugiej turze. Konsekwencją przegranej w lokalnych wyborach była rezygnacja Kubalewskiego z funkcji sekretarza Gminy Człuchów.

Od lutego Kubalewski znalazł zatrudnienie w borykającej się z problemami kadrowymi Gminie Pisz. Przypomnijmy wakat na stanowisku sekretarza trwał tu od czerwca 2019r. Wówczas po 16 latach sprawowania funkcji sekretarza "poproszono" o odejście Tomasza Olszewskiego.

O sprawie pisaliśmy w artykule:
Burmistrz Pisza poszukuje sekretarza. Wiemy dlaczego odszedł poprzednik!


Zapytaliśmy nowego sekretarza o znajomość miejscowych realiów, jego aspiracjach politycznych oraz znajomości zasad sprawowania władzy przez Andrzeja Szymborskiego.

Piszanin: Jaki miał Pan związek z Piszem przed objęciem stanowiska? Czy Pisz to było dla Pana miasto znane jedynie z nazwy, czy w jakiś sposób związany Pan był z Piszem, Mazurami, województwem warmińsko-mazurskim.

Arkadiusz Kubalewski: Z okolicami Pisza i z Piszem zetknąłem się pierwszy raz kilkanaście lat temu przy okazji spływu Krutynią, ponieważ jestem aktywnym kajakarzem. Bardzo mi się tu wtedy spodobało. Obecnie Pisz poznaję z bliska. Gmina Pisz to ładne i ciekawe miejsce o wysokich walorach turystycznych, przyrodniczych, krajobrazowych i mam zamiar związać się z Piszem na stałe.

Czy aplikując na stanowisko zapoznał się pan z modelem sprawowania władzy przez Andrzeja Szymborskiego oraz wymogami stawianymi osobom pełniącym te funkcję?

Tak

Jak kandydat na włodarza miasta Człuchów odnajdzie się w roli pracownika podległego władzy nieznanego burmistrza? Rola sekretarza w Gminie Człuchów wiązała się z udzielaniem komentarzy prasowych, w mediach pana wypowiedzi są często cytowane. Tymczasem w Piszu rola sekretarza sprowadza się do sporządzania dokumentacji i pracy w zaciszu gabinetu. Czy to Panu nie przeszkadza?

Każdy urząd ma swoją własną specyfikę. Tutaj podstawowym obowiązkiem sekretarza jest zapewnienie skutecznego funkcjonowania struktur Urzędu i jednostek organizacyjnych Gminy oraz wykonywania przez nie zadań statutowych Gminy, dlatego moim zasadniczym celem w pracy będzie jak najlepsze wypełnianie tego zadania.

Jak wyglądały pierwsze dni w nowym miejscu pracy?

Pierwszego dnia osobiście spotkałem się z każdym pracownikiem urzędu na jego stanowisku pracy, a obecnie zapoznaję się z kierownikami jednostek organizacyjnych gminy i na bieżąco ze sprawami prowadzonymi przez urząd.

Nowemu sekretarzowi życzymy wytrwałości i jak najlepszej współpracy z władzami Pisza.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt