Data dodania: 04.02.2020  |  wyświetlenia: 4178
Piscy seniorzy po wycieczce w kraju zagrożonym koronawirusem
22 osobowa grupa mieszkańców powiatu piskiego w dniach 19-27 stycznia brała udział w wycieczce do stolicy Chin, której organizatorem był Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Piszu. O skali zagrożenia spowodowanego wystąpieniem koronawirusa, seniorzy dowiedzieli się dopiero po przyjeździe do kraju.
Pekin położony jest w odległości 1200 km od prowincji Wuhan, w której zlokalizowano pierwsze przypadki zachorowań na koronawirusa.
My nie odczuwaliśmy tam żadnego zagrożenia - mówi uczestnik wycieczki - przewodnik przekazał nam zwięzłą informację o wirusie panującym gdzieś daleko, w samym Pekinie nie było z tego powodu paniki. Nie było też po przylocie do kraju. Wypełnialiśmy jedynie dokumenty podając miejsce do którego się udajemy oraz proszono o monitorowanie stanu zdrowia.
Nikt z nas nie miał nawet kataru - dodaje emerytka - czujemy się doskonale, a ile mamy wspaniałych wspomnień. To zdecydowanie moja wycieczka życia. Szkoda, że słuchanie o jej szczegółach wywołuje mniejsze emocje, niż wiadomość o powrocie z kraju, w którym panował śmiertelny wirus.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali Pekin - Plac Niebiańskiego Spokoju, Zakazane Miasto, dzielnicę hutongów, Mur Chiński, parki oraz obiekty olimpijskie.
Wspaniały kraj, rozwój technologiczny jest niebywały, nie mieliśmy tego świadomości. Mi Chiny kojarzyły się raczej z biedą niż z bogactwem. A tymczasem to naprawdę kraj możliwości, pracowitych ludzi i zaskakujących rozwiązań - mówią uczestnicy wycieczki.

Tymczasem Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w związku z sytuacją epidemiologiczną dotyczącą zakażeń u ludzi nowym koronawirusem wydał komunikat dotyczący postępowania na wypadek pojawienia się pacjenta zakażonego nowym koronawirusem 2019-nCoV  Informacje znajdują cie na stronie wsse.olsztyn.pl.
Na lotnisku w Pekinie, w samolocie również, nie odczuwaliśmy zagrożenia. Załoga polskiego samolotu wręczyła nam ankiety do wypełnienia. Po wylądowaniu odebrali je od nas dwaj cywile bez maseczek. Nie zostaliśmy przebadani, nie zmierzono nam nawet temperatury - mówi Krzysztof Rumiński, prezes piskiego oddzialu ZERiI  - Po Przyjeździe nie wzbudzaliśmy zainteresowania. Piski sanepid poprosił jedynie numery telefonów do uczestników wycieczki.
Informacje prasowe na temat ryzyka, które wiąże się z pobytem w Chinach spowodowały, że piscy seniorzy ograniczyli swoje kontakty z innymi.
Poprosiłem koleżanki i kolegów emerytów abyśmy zrezygnowali z planowanych spotkań. Ta decyzja wynikała z troski o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie mieszkańców naszego miasta - dodaje Krzysztof Rumiński.
Nie chcemy także, aby ktoś odczuwał lęk przebywając w naszym otoczeniu - dodaje uczestnik wycieczki - Pozostajemy na uboczu, a o urokach Pekinu przyjaciołom i znajomym będziemy opowiadać już niebawem.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt