Data dodania: 11.12.2019  |  wyświetlenia: 2488
Zmarła Mira Kreska - Zasłużona dla miasta Pisz
Dziś w nocy, 11 grudnia, w wieku 93 lat zmarła Mira Kreska, wieloletnia prezes Piskiego Stowarzyszenia Niemieckiego Miasta i Rejonu Pisz „ROŚ”, społecznik, Wilk Piski, laureatka tytułu „Osobowość Ziemi Piskiej oraz „Zasłużona dla Miasta Pisz”.
Mira Kreska od lat była orędowniczką pojednania między narodami i inicjatorką nawiązania partnerskiej współpracy pomiędzy samorządami z terenu powiatu piskiego a samorządami niemieckiego powiatu Schleswig – Flensburg. Za Jej sprawą w Piszu doszło do utworzenia Stacji Socjalnej Zakonu Joanitów (1992 r.), pierwszej takiej placówki na naszych terenach, niosącej szeroko rozumianą pomoc chorym i niepełnosprawnym. Pani Mira nawiązała współpracę z Niemieckim Czerwonym Krzyżem, dzięki któremu pochodzące z ubogich rodzin dzieci, w okresie przedświątecznym, obdarowywane były nie tylko przedmiotami codziennego użytku, ale też żadne nie pozostawało bez „świątecznego upominku”.

Staraniami Pani Miry pracownicy zakładów pracy i szkół z terenu powiatu Pisz przeszkoleni zostali z zakresu udzielania pierwszej pomocy. To wszystko to jedynie znikoma część działalności Pani Miry, bowiem nigdy nie pozostawała obojętna na krzywdę drugiego człowieka i kiedy to tylko możliwe starała się pomagać, angażując się przy tym całym sercem i duszą. Za swój wkład oraz ciężką pracę ofiarowaną na rzecz społeczności Ziemi Piskiej Pani Mira niejednokrotnie została wyróżniana za swoje zasługi i osiągnięcia. Najważniejszym wyróżnieniem Miry Kreski był - Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymany z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Mira Kreska pozostanie wzorem społecznika i człowieka wielkiego serca.

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt