REKLAMA
Data dodania: 12.12.2019
Konferencja Przemoc w odniesieniu do osób starszych
Senior ofiarą przemocy. Nie bądźmy obojętni
Zdjęcie jest ilustracją tekstu
Przemoc w rodzinie w odniesieniu do osób starszych - to nazwa konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Proflaktyki i Terapii w Piszu oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu.
Odbieranie renty lub emerytury, ograniczanie pożywienia, brak dostępu do lekarzy i lekarstw, ograniczanie wolności, obrażanie, wyśmiewanie - przemoc wobec starszych przybiera różne formy. To działania naruszające prawo i dobra osobiste seniorów.

Jak i do kogo kierować się o pomoc, jak przeciwdziałać i eliminować zachowania przemocowe - o tym rozgorzała gorąca dyskusja podczas wtorkowego (10.12.2019r.) spotkania.

Urszula Zduńczyk, Dyrektor OPiT w Piszu otworzyła konferencję
Najczęściej, jak wynika z danych policji, sprawcami przemocy są mężczyźni, w większości znajdujący się pod wpływem alkoholu - mówiła kom. Anna Szypczyńska z KPP w Piszu - W grupie pokrzywdzonych przeważają kobiety, nieletni i osoby starsze. Zgłoszeń przyjmujemy naprawdę wiele. Dzięki zaangażowaniu społecznemu, wrażliwości na przemoc, ludzie coraz chętniej informują nas, gdy widzą, że komuś dzieje się krzywda.

kom. Anna Szypczyńska, KPP w Piszu
Przemoc w rodzinie nie jest tylko sprawą rodzinną. Jest przestępstwem ściganym z urzędu. Każdej osobie, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że była ofiarą przemocy, udzielane jest wsparcie oraz zakładania jest tzw. Niebieska Karta.


Nie trzeba mieć siniaków, czy złamanych kości, by być osobą doznającą przemocy. Z policyjnych raportów wynika, ze najczęściej mamy do czynienia z przemocą psychiczną, która na ciele nie pozostawia śladu, jednak jej skutki leczy się latami.
Najczęściej sprawcami przemocy są osoby, które same doświadczyły krzywdy. Sprawcy odreagowują swoją krzywdę na innych. Bo to doświadczenie, które jest im znane - powielanie wzorca agresji - mówił Błażej Gawroński, Dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii w Olsztynie.
O aspektach prawnych problemu przemocy mówił Jarosław Polanowski, Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie w stanie spoczynku, Certyfikowany Specjalista Przeciwdziałania Przemocy.


Sprawą pokrzywdzonych zajmuje się Gminny Zespół Interdyscyplinarny, w skład którego wchodzą przedstawiciele MOPS-u, OPiT-u, Policji, Oświaty, PCPR-u, PPPP w Piszu - łącznie około 20 osób. Ich zadaniem jest analiza sytuacji pokrzywdzonego oraz dobór odpowiednich narzędzi pomocowych.
W 2018 r. do GZI trafiło 177 Niebieskich Kart - Informuje Elwira Świetlicka, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, Przewodnicząca GZI w Piszu - w 2017r. - 213. Spektrum pomocy, którą oferujemy osobom pokrzywdzonym jest szerokie - od pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, poprzez finansową, czy lokalową. Były sytuacje, gdy osoby kierowaliśmy do Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia i zaangażowania wielu osób. Pokrzywdzeni, samotni, opuszczeni mogą liczyć na pomoc i wsparcie.  MGOPS w Piszu do osób starszych kieruje różne formy pomocy, nie zapominając o edukacji -  jak nie być krzywdzonym, by mieć wiedzę na temat zagrożeń oraz gdzie szukać pomocy.
Są to projekty MOPS-u, np. Bądźmy razem-razem bezpieczniej, w którym uczulaliśmy osoby starsze na temat zjawisk przemocy, Teleopieka - system powiadamiania służb ratownictwa, dystrybuujemy Koperty Życia - w których powinny się znaleźć dokumenty dotyczące stanu zdrowia osoby starszej. Obecnie trwa projekt Socjodrama jako narzędzie profilaktyki przemocy, mający na celu opracowanie wspólnego modelu współdziałania między instytucjami, które zajmują się pracą z osobą pokrzywdzoną.
Pamiętajmy, każde jednorazowe albo powtarzające się umyślne działania lub zaniechania naruszające prawa lub dobra osobiste osób to przemoc. Reagujmy.


Uczestnicy konferencji
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt