Data dodania: 27.07.2019  |  wyświetlenia: 5447
Sinice na plaży w Nowych Gutach
Po interwencji Piszanina Inspekcja Ochrony Środowiska zbadała wodę w Śniardwach
Podjęty przez nas temat zanieczyszczenia wody w Śniardwach ma swoją kontynuację. Dzięki naszej interwencji, Inspekcja Delegatury Giżycko Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie sprawdziła zawartość wody w jeziorze. W pobranej do analizy próbce były sinice.
W odpowiedzi na Pana zgłoszenie z dnia 25 lipca 2019 r. dotyczące stanu wody w jeziorze Śniardwy w miejscowości Nowe Guty informuję, że w dniu 25.07.2019 r. ok. godz. 17 przeprowadzono oględziny w terenie. Podczas oględzin pobrano próbkę wody z jeziora do badań laboratoryjnych. Przeprowadzona ocena biologiczna potwierdziła że stan wody wskazuje na masowe występowanie sinic z gatunku Gleotrichia echinulata. W załączeniu przesyłam sprawozdanie z badań laboratoryjnych. Masowe występowanie sinic jest naturalnym zjawiskiem dla okresu letniego i jesiennego  oraz wysokich temperatur. Jest to zjawisko przejściowe i szybko przemijające. - informuje Jolanta Fijałkowska, st. inspektor Inspekcji Ochrony Środowiska, WIOŚ w Olsztynie Delegatura w Giżycku.

Z kąpieli w mazurskim morzu należy tymczasowo zrezygnować i przeczekać zjawisko, które wbrew zapewnieniom inspektorów nie jest u nas powszechne. Miejmy nadzieję, ze dzięki upowszechnieniu tej informacji, analiza wody w mazurskich jeziorach będzie dokonywana częściej, niz przewidują wymogi statystyczne.

Sprawozdanie z przeprowadzonych badań:


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt