Data dodania: 25.07.2019  |  wyświetlenia: 7233
To ikra ryb, zielenice, sinice, czy coś innego?
Kąpiel w Śniardwach? Wyłącznie na własne ryzyko!
Co pływa w wodzie na popularnej plaży w Nowych Gutach? Ikra ryb, zielenice czy sinice - pytają zaniepokojeni czytelnicy.
Mazury - cud natury. Swoje uroki odkrywają cały rok, jednak najpiękniej jest tu latem. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zachęca turystów przede wszystkim ofertą urokliwych krajobrazów i czystych wód. Są też tacy, którzy pragną na własne oczy zobaczyć rozmiar mazurskiego morza, którym nazywane jest jezioro Śniardwy. I przybywają, podziwiają i kąpią się w przekonaniu, że to najczystsze wody w Polsce.


Niestety, czasem pojawiają się wątpliwości, czy aby na pewno kąpiel jest bezpieczna. Wczoraj, 24 lipca turyści przebywający na letnim wypoczynku nad Śniardwami wysłali na adres naszej redakcji zapytanie w sprawie stanu wody w jeziorze.
Woda przypomina kałużę - piszą - ale niepokojące jest to co w niej pływa. Przypomina jaja ryb, ale rozmiar zjawiska budzi wątpliwości. Proszę sprawdźcie to w naszym imieniu. Zaplanowaliśmy kilkudniowy pobyt nad jeziorem i nie wiemy czy to co pływa jest bezpieczne dla naszych dzieci.

Sprawę skierowaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie, który to zajmuje się stanem wód w jeziorach i ich oceną.
Odpowiadając na kwestię dotyczącą jakości wody w jeziorze Śniardwy i jej przydatności do kąpieli informuję, że GIOŚ przeprowadzał ostatnie badania jakości wody w środowisku w 2017 roku. Jezioro było w dobrym stanie ekologicznym i złym chemicznym. Stan jeziora określono jako zły. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie przeprowadza badań wody pod kątem jej przydatności do kąpieli. GIOŚ prowadzi badania zgodnie z Programem Państwowego Monitoringu Środowiska. Następne badania zaplanowane są na 2020 rok.
Turyści przebywający nad akwenem dla swojego bezpieczeństwa powinni korzystać z kąpielisk lub miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, gdzie badania pod tym kątem przydatności wody do kąpieli musi przeprowadzać organizator kąpieliska. I uwaga! Na terenie jeziora Śniardwy nie ma zorganizowanych, zgodnie z aktami prawnymi kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli.

Co zatem pływa w Śniardwach? Szukaliśmy dalej, po drodze padały hasła - sinice, zielenice.. ale nikt nie odpowie patrząc jedynie na zdjęcie. Wszyscy jednak byli zgodni co do tego, aby zrezygnować z kąpieli w wodzie, która budzi takie zastrzeżenia.


Gdzie się kąpać, aby było bezpiecznie? Najlepiej w kąpieliskach, ale takich nie ma zarejestrowanych w naszym powiecie. Są natomiast miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na utworzenie których, rada gminy (w drodze uchwały) wyraziła zgodę.

W Piszu i Orzyszu miejscami wyznaczonymi czasowo do kąpieli  i spełniającymi wymogi bezpieczeństwa są strzeżone plaże miejskie.


Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt