Data dodania: 26.02.2019  |  wyświetlenia: 3086
Otwarcie pralni w kwietniu. Prace na finiszu.
Porządne pranie na wiosnę
Minął rok od chwili, gdy powstał plan budowy pralni chemicznej w naszym mieście. Inwestycji, której potrzeby nikt nie kwestionował. Mówiono wówczas o dość szybkim terminie oddania inwestycji do użytku - wrzesień 2018r.
Mamy luty, a pralnia przy wieży ciśnień nie została jeszcze uruchomiona. Postępy prac są jednak widoczne. Budynek garażowy, który zaadoptowano na realizację tejże inwestycji, został już wyremontowany. Rozstrzygnięto również przetarg na dostawę i montaż sprzętu pralniczego na łączną kwotę ponad 1mln złotych.


Teoretycznie wszystko gotowe. Kiedy zatem pralnia zostanie uruchomiona i dlaczego nie w przewidywanym terminie?
Pojawiło się kilka przeszkód uniemożliwiających oddanie do użytku inwestycji w zaplanowanym terminie - mówi Katarzyna Leszczyńska-Zarzecka, Dyrektor PZAZ Wieża. - Te przeszkody, to m.in. przeciągające się formalności między Urzędem Marszałkowskim, a PEFRON-em, czy problemy z podłączeniem gazu. Mieliśmy też pewne utrudnienia ze strony przeciwników inwestycji, którzy opóźniali nasze działania.
Przypomnijmy, Piski Zakład Aktywności Zawodowej Wieża pozyskał 85% dofinansowania na budowę i wyposażenie pralni chemicznej z RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji oszacowano na kwotę 2 mln złotych. Na potrzeby realizacji projektu zaadoptowano budynek gospodarczy PZAZ Wieża, przy ulicy Gdańskiej.

Budynek gospodarczy przez remontem

Budynek po remoncie

Budynek posiada najnowocześniejsze linie technologiczne z dwiema ekologicznymi liniami piorącymi. Na wyposażeniu pralni znajdować się będzie m.in. pierwsza tego typu w Polsce, ergonomiczna suszarka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Urządzenie to po zakończeniu pracy będzie odchylało się tak, by jego zawartość wpadała do kosza, nie angażując znacząco osoby nadzorującej.


Obecnie trwa odbiór budynku, sprawdzanie instalacji oraz ostateczne kompletowanie dokumentacji. Jeśli nie pojawią się przeszkody, pralnia ma zostać oddana do użytku z początkiem kwietnia. Docelowo ma tam znaleźć zatrudnienie osiem lub więcej osób.
Nie wszystkie etaty są jeszcze obsadzone. Zachęcamy osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności do pracy u nas - dodaje Katarzyna Leszczyńska-Zarzecka. - Zaznaczam, że osoby, które podejmą u nas zatrudnienie nie stracą renty, czy posiadanych innych świadczeń. Nie powinny się także obawiać trudności wynikających z obsługi sprzętów. Wszyscy będziemy się uczyć.
Pralnia będzie przeznaczona dla klientów indywidualnych, firm oraz na potrzeby jednostek, w których musi być zachowana bariera higieniczna, czyli np. szpitali. Z usług pralni wstępnie zadeklarowali chęć korzystania właściciele piskich hoteli, pensjonatów z najbliższej okolicy i zakładów pracy. Kwestia zleceń ze strony szpitala zostanie rozstrzygnięta na drodze przetargu w lipcu.
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt