REKLAMA
Data dodania: 30.01.2019
Jedynym rozwiązaniem jest eliminacja zarażonych osobników
Sztab kryzysowy dyskutował o zagrożeniu wirusem ASF zwierząt hodowlanych
Czym jest wirus ASF, w jaki sposób się przenosi, co można zrobić, by zwalczać jego rozprzestrzenianie i jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika – m.in. o tym informowali lekarze weterynarii podczas sztabu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Białej Piskiej.
Przypomnijmy, spotkanie zorganizowano z uwagi na potwierdzone przypadki zakażonych wirusem ASF dzików, które znaleziono w okolicach Monet. Afrykański pomór świń to choroba wirusowa o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność. Choroba może być przenoszona bezpośrednio przez zwierzęta lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. Dotychczas nie opracowano szczepionki na ASF. Jej zwalczanie odbywa się wyłącznie poprzez eliminowanie chorych zwierząt.


Podczas spotkania lekarze weterynarii instruowali jak postępować z inwentarzem, by nie doszło do szkód w gospodarstwie z tytułu zakażenia zwierząt hodowlanych. Specjaliści zwrócili uwagę producentom trzody chlewnej i rolnikom m.in. na to, by codziennie wnikliwie obserwowali swoje świnie, włącznie z oceną apetytu i objawów gorączki, jak również doglądali innych zwierząt.
Jako właściciele świń nie powinniście obawiać się zgłaszania podejrzanych przypadków zachorowań - zwróciła się do gospodarzy Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej - W przypadku stwierdzenia ASF i likwidacji stada właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa.
Hodowcy, którzy zaobserwują zmiany zachowań zwierząt gospodarczych, powinni natychmiast zawiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii w Piszu.
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt