Data dodania: 18.12.2018  |  wyświetlenia: 7327
Kolega Burmistrza prezesem piskiego PEC-u
Ciepła posadka Lecha Boraka
Zmiany na stanowiskach prezesów spółek miejskich, to zjawisko powszechne w naszym mieście. Niestety, często nie wynikają z poszukiwań kompetencji. Zazwyczaj są wyrazem wdzięczności i bardzo często pojawiają się po wyborach.
Czym można uzasadnić powołanie na stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Lecha Boraka - do niedawna kierownika gospodarczego w Szkole Podstawowej nr 4 w Piszu, Przewodniczącego Rady Miejskiej ostatniej kadencji oraz najbliższego współpracownika burmistrza Szymborskiego podczas ostatnich wyborów, gdy to pełnił funkcję Pełnomocnika Wyborczego Komitetu Wyborczego Piskie Forum?

Brak wiedzy z zakresu ciepłownictwa, czy energetyki dyskwalifikuje kandydata na to stanowisko w świetle konkursów. Ale gdy ich nie ma, a decyduje subiektywny wybór, już jest łatwiej. W roku 2017 kilkukrotnie starano się wyłonić prezesa drogą konkursu. Podstawowym wymogiem, który stawiała wówczas Rada Nadzorcza PEC wobec kandydata na to stanowisko były kwalifikacje z zakresu ciepłownictwa. Niestety, to zbyt wysoko zawieszona poprzeczka, by znalazł się kandydat. W oczekiwaniu na niego, po kilku nieudanych podejściach, wreszcie zaniechano trybu konkursowego. Zdecydowano się na zatrudnienie w formie powołania.

I powołanie jest! Lech Borak, z wykształcenia nauczyciel, choć ma niewiele wspólnego z branżą ciepłowniczą, z dniem 1 grudnia stał się prezesem Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Piszu. Jak mówią osoby związane ze spółką - fachowców mamy tu wielu i prezesa nauczymy. Przez ostanie pięć lat mieliśmy takich kilku. To już chyba nasz szósty.

Dziwnym trafem kierownicze stanowiska spółek zajmują za kadencji Szymborskiego nauczyciele. Grupa, która przez środowisko burmistrza w minionych wyborach posądzana była o brak predyspozycji do zajmowania kluczowych stanowisk w mieście. Tak deprecjonowano kontrkandydatów Szymborskiego na fotel burmistrza - Zenona Bednarczyka - nauczyciela i Andrzeja Zadrogę - nauczyciela i dyrektora I LO w Piszu.

A tymczasem popatrzmy kim są dyrektorzy i prezesi spółek miejskich w Piszu: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piszu - prezes Leszek Leniec, były nauczyciel i kierownik warsztatów w Zespole Szkół Zawodowych w Piszu, Administrator - dyrektor Jarosław Barański, były nauczyciel w Prywatnym Gimnazjum w Piszu (wcześniej dyrektor ZEOSP), Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - prezes Lech Borak, nauczyciel, były kierownik gospodarczy w Gminnym Zespole Szkół.

I tylko Zakład Usług Komunalnych nie ma szczęścia, nie tylko do nauczycieli, ale do prezesów w ogóle. Kilka miesięcy popracują i zmiana. Chwilowo stanowisko to piastuje Zbigniew Wdowiarski. Może lepiej jednak poszukać wśród zaprzyjaźnionych nauczycieli!
Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt