KLIKNIJ
Data dodania: 08.01.2018  |  wyświetlenia: 4597
Koszt budowy pralni wyniesie 2 miliony złotych
Nowoczesna pralnia chemiczna od września w Piszu
Pralnia powstanie obok wieży ciśnień
Już pod koniec przyszłego roku ma zostać uruchomiona pralnia chemiczna w Piszu. Koszt budowy pralni wyniesie 2 mln złotych, z czego 85% stanowią środki RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Planowany termin uruchomienia wrzesień 2018 roku.

Od kilku lat mieszkańcy naszego miasta mają kłopot z oddaniem do odświeżenia garderoby wymagającej użycia specjalnych środków piorących. Dotychczas zostawiali ją w funkcjonujących na terenie miasta punktach poboru, z których następnie trafiała do pralni oddalonych od Pisza o kilkadziesiąt kilometrów. Pojawiały się problemy z dotrzymaniem terminu, czy reklamowaniem wadliwych usług. Wkrótce pralnia będzie stacjonarna, a w związku z tym możliwa będzie również komunikacja z obsługą oraz dotrzymana terminowość wykonania usługi.

Piski Zakład Aktywności Zawodowej Wieża pozyskał dofinansowanie na budowę i wyposażenie pralni chemicznej. Na potrzeby realizacji projektu zaadoptowany zostanie budynek gospodarczy PZAZ Wieża, przy ulicy Gdańskiej. Z początkiem roku rozpoczną się prace budowlane i dostosowywanie do potrzeb świadczenia tego typu usługi. Budynek zostanie wyposażony w najnowocześniejsze linie technologiczne z dwiema ekologicznymi liniami piorącymi. Pralnia będzie przeznaczona dla klientów indywidualnych oraz na potrzeby jednostek, w których musi być zachowana bariera higieniczna czyli np. szpitali.

Ten stary budynek przy wieży ciśnień zmieni się nie do poznania. Powstanie w nim nowoczesna pralnia chemiczna.

To dobra wiadomość dla władz piskiego szpitala. Jednostka od wielu lat kupuje usługę pralniczą w drodze przetargu, oferowaną przez pralnie specjalizujące się we współpracy ze szpitalami. Tych jest niewiele w najbliższej okolicy, zatem do przetargu stają firmy, zlokalizowane poza granicami naszego województwa. Wysokie oczekiwania względem firm wiążą się ze standardem, który muszą one zachować w obchodzeniu się z bielizną szpitalną.

Mamy tu do czynienia z materiałem potencjalnie zakaźnym - informuje dyrektor SP ZOZ w Piszu, Marek Skarzyński - Zabrudzenia bielizny pochodzą od wydzielin pacjentów chorych na różne choroby w tym zakaźne. Pralnia dysponująca niezależnymi ciągami technologicznymi, w tym prania materiału potencjalnie zakaźnego, może ubiegać się o kontrakt ze szpitalem. Kierownictwu powstającego zakładu pralniczego służymy pomocą w określeniu wymogów, które należy spełnić przed przystąpieniem do przetargu - zapewnia dyrektor - Mam nadzieję, że uda się nawiązać korzystną dla obu stron współpracę. Chciałbym dodać, że cenna inicjatywa budowy zakładu usług pralniczych spotka się z aprobatą odbiorców pod warunkiem osiągnięcia wysokiej jakości produktu finalnego.

Na to liczą wszyscy potencjalni klienci pralni. Wysokiej klasy technologia musi iść w parze z jakością świadczonych usług. Wówczas popyt będzie wzrastał z każdym miesiącem prowadzenia działalności. Nie ma wątpliwości, że po wielu latach nieobecności na piskim rynku firmy świadczącej usługi pralnicze mieszkańcy będą zainteresowani takimi usługami. Ponadto skorzystają również osoby bez zatrudnienia, gdyż pojawią się nowe miejsca pracy.

Pralnia chemiczna będzie kolejną usługą świadczoną przez PZAZ - mówi dyrektor PZAZ Wieża, Katarzyna Leszczyńska-Zarzecka - Od 2015 roku funkcjonują tu - pracownia rękodzieła, świadczone są usługi gastronomiczne oraz oferowana pomoc ekip sprzątających. Łącznie znalazło zatrudnienie 28 osób, w tym 21 niepełnosprawnych. Dzięki realizacji projektu znajdzie tu dodatkowo zatrudnienie 10 osób w tym 8 niepełnosprawnych.

Koszt budowy pralni wyniesie 2 mln złotych, z czego 85% stanowią środki RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Planowany termin uruchomienia wrzesień 2018 roku. 

Udostępnij artykuł na Facebooku  
Komentuj na Facebooku
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt