Data dodania: 24.07.2005  |  wyświetlenia: 1811
Ilustracje do Biblii i inne litografie
Ilustracje do Biblii i inne litografie

Marc Chagall (1887-1985) to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, którego nazwisko wymienia się obok takich malarskich geniuszy jak Picasso czy Dali.

Jego obrazy, rysunki i grafiki wywierają silne wrażenie na odbiorcach i kolekcjonerach na całym świecie. Znaleźć je można w najsłynniejszych muzeach, galeriach i prywatnych zbiorach.

Tematyka biblijna, ku której zwrócił się M. Chagall po raz pierwszy w 1930 roku, stała się w latach pięćdziesiątych głównym wątkiem jego pracy. Był przekonany, że cierpienie, jakie podczas wojny zaznały jej ofiary, mogli zadać jedynie ludzie nie znający Biblii. Zapragnął więc stworzyć Biblię w obrazach, aby inni odkryli ją poprzez łatwiejsze w odbiorze wrażenie wizualne. Artyście zależało na tym, by przekazać emocjonalny stan ducha. Według niego dzieło idealne powinno emanować baśnowością przy zachowaniu bezpośredniości, czas i miejsce nie mają znaczenia.

W piątek w holu Urzędu Miasta odbył się wernisaż prac Marca Chagalla. Na ekspozycję złożyły się 44 litografie wykonane do Biblii,oraz kilkanaście ilustracji o odmiennej tematyce.

Wydarzenie miesiąca, jakim niewątpliwie było otwarcie wystawy prac Marca Chagalla, niestety nie spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Pisza. Miejmy nadzieję, że do jej zamknięcia (15 sierpnia) grono piskich wielbicieli tego twórcy znacznie wzrośnie.


Opinie i komentarze
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt