REKLAMA
Data dodania: 15.07.2005
Dzieje Pisza od czasów najdawniejszych
Dzieje Pisza od czasów najdawniejszych

Najnowszą ekspozycję prezentowaną w Muzeum Ziemi Piskiej przygotowano w związku z 360-tą rocznicą nadania Piszowi praw miejskich (8.11.1645).

Historia tego regionu sięga znacznie odleglejszych czasów, gdyż pierwsze ślady osadnictwa w regionie piskim pochodzą z 14 tys.p.n.e. Najstarsze zachowane eksponaty, to pozostawione przez koczowników odłupki kamienne z 10 tys.p.n.e. Pierwsze wzmianki pisane datowane są na II wiek p.n.e., gdy na terenie obecnej ulicy Okopowej znajdowało się cmentarzysko. Prawdopodobnie w okolicach rzeki zlokalizowana była osada Galindów. W XIV w. Zakon Krzyzacki na terenie Pisza wzniósł zamek, wokół którego zaczęła się osiedlać ludność. Niestety, jedyną pamiątką tamtego okresu jest nazewnictwo, a przedmioty materialne nie przetrwały. Dopiero rok 1645, gdy osada otrzymała prawa miejskie, przynosi współczesnym świadectwa istnienia życia politycznego, kulturalnego i społecznego.

Wystawa pokazuje odwiedzającym wiele cennych eksponatów z dziejów Pisza, z których szczególnie warto zobaczyć:

  • reprodukcję Przywileju Lokacyjnego
  • oryginalną XVII-wieczną tablicę herbową
  • mapę lasów regionu piskiego z 1818 r.
  • rzeźby kościelne, wsród nich trzy figurki z cmentarza w Łubiku (najcenniejsze obiekty muzeum)
  • fotografie i przedmioty kultury miejskiej

Wystawa ukazuje wielokulturowość regionu piskiego. Eksponaty zwiazane są nie tylko z rdzennymi Mazurami, ale także Niemcami, Staroobrzędowcami i Żydami, nieodłącznie związanymi z historią tych ziem na przestrzeni kilku wieków. Ekspozycja będzie udostepniona zwiedzającym aż do jesieni.

Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt