REKLAMA
klik
klik
Data dodania: 07.05.2005
40 lat muzycznej sceny
40 lat muzycznej sceny
Z okazji jubileuszu 40-lecia muzycznej sceny miasta Pisz, 30 kwietnia 2005 roku odbył się pierwszy zjazd muzyków i sympatyków. Inicjatorem i organizatorem był Tomasz Kamiński (grupa artystyczna ART 7), który prowadzi archiwum piskiej twórczości muzycznej lat 1965 – 2005. Założeniem organizatora była integracja środowiska muzycznego miasta Pisz i uczczenie wyżej wspomnianego jubileuszu.

Symbolicznego otwarcia zjazdu dokonał M. Pokorski grając na gitarze elektrycznej akord, który rozszedł się dźwięcznie po barze "Warmiak", w którym odbyło się owo spotkanie. Muzycy kilku dekad po raz pierwszy w historii miasta stanęli obok siebie na pamiątkowym zdjęciu. Ludzie związani z muzyczną sceną miasta czekali na tę chwilę od wielu lat.

Zebrany spontanicznie sprzęt muzyczny nie stał długo w osamotnieniu. Około godz. 21.06 rozpoczęło się skromne jam-session. Na scenie pojawił się również oddany fan muzyczny Pan Mieczysław Mierkowski, który po krótkim historycznym wstępie wywołał na scenę zespół „ZNAJOMI”, przy instrumentach pojawiły się takie legendy Piskiej muzyki lat ’60 jak W. Wicik (perkusja), L. Dąbrowski (vocal), G. Wrzesiński (bas), J. Gryglik (gitara). Następną niespodzianką był występ braci Pietraszko, czyli zespołu „MERKURY”. Po krótkich muzycznych przerwach, w których między innymi zagrał P. Glazer (jeden z czołowych basistów lat ‘80-‘90), pojawia się wyśmienita grupa FATUM. Zespół w latach ’70 zdobył wiele nagród, swoja klasę potwierdził w składzie M. Pokorski (gitarzysta niejednokrotnie nagradzany w konkursach i festiwalach naszego regionu) i S. Pardej (bas, vocal), nieżyjącego M. Borawskiego (Bunio) zastąpił perkusista S. Nowicki. Żywiołowa i wyborna gra muzyków wciągnęła do wspólnego muzykowania wokalistę Piotra Sytę (zes. P.I.S.Z), A. Gajdę (Ameryka). Po tej porcji wrażeń organizator T. Kamiński trzymając się kolejności wzywał na scenę kolejne zespoły, lecz brak pełnych składów nie pozwolił na zaprezentowanie się muzyczne wielu grup lat 80. Zakończyło się prezentacją słowną zespołów takich jak SUA, PANDORRA, TREP, ROCK OPERA, FIU, BABEL, DDT, GURU, FANTASMAGORIA, THE FORMATION - w kolejności prezentowali własną twórczość przedstawiciele tych grup - B. Świerczewski, P. Glazer, S. Cecot, K. Borys, T. Kamiński, J. Zając, S. Pietruszka, F. Pietraszko. Wielkie nieobecności przerwał zespół AMERYKA grając w składzie: bracia Nowiccy, P. Mróz, A. Gajda. Po występie Ameryki rozpoczęło się prawdziwe jam-session: na skromnej scenie zmieniało się błyskawicznie wielu muzyków, a organizatorzy z dużym wysiłkiem starali się opanować tańczących. W barze rozbrzmiewały standardy zespołów takich jak TSA, Led Zeppelin, Breakout, Dżem. Za instrumentami pojawiły się takie osoby jak J.Zając (git. zesp. DDT), T. Kamiński (git. zesp. BABEL), A. Gajda (git. zesp. Ameryka). E. Łazarczyk (wokalistka zesp. ANIMOSUS). Profesjonalnymi umiejętnościami zaprezentowali się muzycy młodego pokolenia tacy jak Piotr Syta (vocal), Piotr Augustynowicz (gitara), Sławek Nowicki (perkusja).

Niestety czas upływał szybko i nie wszyscy muzycy i zespoły zdążyli zaprezentować swoje kompozycje. Wielu z muzyków i ludzi sceny Piskiej również niestety zabrakło. Pozostaje mieć nadzieję, że na II zjazd MSMP przybędą wszyscy komplecie. Pierwszy zjazd i jam-session to indywidualna inicjatywa, która z pewnością pobudzi i zintegruje działania środowiska muzycznego. Na etapie organizacyjnym jest już Stowarzyszenie M.S.M.P., którego założycielami są K. Gajda i T. Kamiński.

Zorganizowanie spotkania muzyków i pamięć o 40 letniej historii muzycznej miasta, mimo swojego spontanicznego i skromnego charakteru, to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta.


Lee
fot. Alina Wabnic



Opinie i komentarze

Komentarze (1)

Beeeee

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt