REKLAMA
Data dodania: 21.10.2014
Mamy obiekt lekkoatletyczny klasy światowej
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Amadeusz Pajek przekazuje symboliczny klucz Staroście Piskiemu Andrzejowi Nowickiemu
Fot. Krzysztof Szyszkowski
Amadeusz Pajek przekazuje symboliczny klucz Staroście Piskiemu Andrzejowi Nowickiemu
Udostępnij artykuł na Facebooku
Stadion Starego Ogólniaka przeszedł metamorfozę i jest teraz obiektem wysokiej klasy. Jego przebudowa rozpoczęła się wiosną 2014 r. Wykonano m. in. odwodnienie stadionu, powstały nowe trybuny na 376 miejsc siedzących, oświetlenie stadionu, ogrodzenie wraz z małą architekturą.

21 października uroczyście otwarto nowy stadion lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jest to modernizacja, ale trudno mówić o tej inwestycji w kategorii ulepszenia. Ten piękny obiekt, położony praktycznie na nowo, ze starym stadionem łączy jedynie położenie. Jeśli porównamy ten stadion do innych obiektów szkolnych, to mamy obiekt klasy światowej, z której możemy być dumni.

Ze stadionu skorzystają nie tylko uczniowie ogólniaka. Obiekt będzie otwarty również dla młodszych sportowców.
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Na uroczystość przybyli samorządowcy, działacze oświatowi i sportowi powiatu piskiego. Przybyli też oficjele z regionu. Zgromadzeni zostali przywitani przez Ryszarda Pawlickiego - dyrektora "Starego Ogólniaka" oraz Starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego.

-To obiekt, z którego będą mogli korzystać nie tylko uczniowie ogólniaków, powiedział starosta Nowicki. -Jestem po rozmowach z burmistrzem Janem Alickim, który chciałby zaangażować również szkoły podstawowe i gimnazjalne. Chcielibyśmy zorganizować wspólnie sekcje lekkoatletyczne ze wszystkich szkół. Zachęcam również wszystkich mieszkańców do korzystania, to obiekt otwarty dla wszystkich - idealny do biegania, czy uprawiania innych sportów.

- Wasza sportowa młodzież należy do najlepszych w województwie - powiedział Wacław Wasiela, przewodniczący Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Olsztynie. - Młodzi ludzie osiągali sukcesy trenując na stadionie żużlowym. Wyobrażam sobie jakież to będą wyniki, gdy macie obiekt tartanowy.

- Nie da się rozwijać zdolności intelektualnych, bez ćwiczenia tężyzny fizycznej - powiedział, urodzony w Piszu, prof. Waldemar Kamrat, były prorektor ds. kształcenia i rozwoju Politechniki Gdańskiej. - Cieszę się, ze w moich rodzinnych stronach powstaje taki piękny obiekt. To jest bardzo duże osiągnięcie.

Do budowy zastosowano materiały zgodne z obowiązującymi przepisami IAAF i PZLA
Fot. Krzysztof Szyszkowski

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczno-sportowa. Młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowała możliwości wykorzystania nowego obiektu w biegach, skokach w dal, wzwyż, grze bocce czy pchnięciu kulą. Odbył się również bieg sztafetowy, w którym ostatnią pałeczką był symboliczny klucz obiektu przekazany przez uzdolnionego sportowca lekkoatletycznego, Amadeusza Pajka, staroście Andrzejowi Nowickiemu. Ostatecznie klucz trafił do rąk dyrektora ZSO - Ryszarda Pawlickiego.

Szkolny stadion o klasie światowej Do budowy zastosowano materiały zgodne z obowiązującymi przepisami IAAF i PZLA. Nawierzchnie syntetyczne posiadają licencję FIFA oraz uzyskały certyfikat zgodności z wymogami UEFA, W zakresie dyscyplin biegowych nowy obiekt dysponuje 300 metrową bieżnią z 4 torami na pełnym okrążeniu (szerokość bieżni wraz z poboczem - 5m) oraz 5 torem do biegów na dystansie 100m / 110m.

Bieżnia do skoku w dal i trójskoku jest wykonana w systemie dwustronnym z dwoma równoległymi rozbiegami, stykającymi się bezpośrednio. Długość torów rozbiegu wynosi 55m. Dodatkowo od strony ul. Warszawskiej stadion wyposażony jest w skocznię wzwyż, a na przeciwnym końcu - od strony istniejącej hali sportowej zlokalizowano sektor pchnięcia kulą. Płyta boiska pokryta sztuczną trawą wyposażona jest w instalację odwadniającą i zraszającą dla zoptymalizowania warunków rozgrywania konkurencji sportowych.

Nawierzchnie syntetyczne boiska posiadają licencję FIFA oraz uzyskały certyfikat zgodności z wymogami UEFA
Fot.Krzysztof Szyszkowski

Obiekt pozwoli na organizowanie, poza turniejami piłkarskimi, zawodów lekkoatletycznych w takich konkurencjach jak: biegi na różnych dystansach (krótkim, średnim, długim, biegi przez płotki, sztafetowe, z przeszkodami), pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, trójskok, skok o tyczce.

Ostateczny koszt inwestycji wyniósł 4.058.483,28 zł 85% środków pochodziło z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska (4.449.710,79 zł) a 15% stanowił wkład własny z budżetu Starostwa Powiatowego w Piszu (608.772,49 zł). Głównym wykonawcą modernizacji stadionu była firma Tamex Obiekty Sportowe SA z Warszawy.













































































































Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt