REKLAMA
klik
klik
Data dodania: 15.12.2009
Profilaktyka może uratować życie
Profilaktyka może uratować życie
- Przekonywała mieszkanki Pisza Beata Ostrzycka koordynator profilaktyki nowotworowej na Warmii i Mazurach. Statystyki pokazują, że z rakiem szyjki macicy można wygrać. Wystarczy raz w roku zrobić cytologię.

Na spotkanie z Beatą Ostrzycką z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie przyszły przedstawicielki samorządu, jednostek organizacyjnych gminy, sołectw, samorządów uczniowskich a także panie położne i pielęgniarki środowiskowe.

Beata Ostrzycka - koordynator profilaktyki nowotworowej
- Świadomość i wiedza Polaków na temat raka szyjki macicy i jego profilaktyki kuleje. Można powiedzieć, że jej poziom jest zawstydzający. W krajach Europy Zachodniej a zwłaszcza w Szwecji problem tej choroby niemal nie istnieje a to dzięki regularnie wykonywanej cytologii i ogromnej świadomości kobiet. W Polsce umieralność na raka szyjki macicy wciąż jest ogromna - mówiła Beata Ostrzycka.

Ze statystyk przedstawionych przez Ostrzycką wynika, że w Powiecie Piskim w badaniach w 2009 roku udział wzięło 25,38 % kobiet. W samym Piszu przebadało się 6596 pań co stanowi 24,47% wszystkich Piszanek.

- A należy pamiętać, że szybko wykryty rak szyjki macicy jest niemal całkowicie uleczalny. Zastanawiając się nad słusznością wzięcia udziału w badaniach pomyślmy też o naszych bliskich, którym jesteśmy potrzebni - małżonku, dzieciach czy wnukach. Przecież chcemy być z nimi jak najdłuzej - zachęcała Beata Ostrzycka.

Prowadząca spotkanie podkreślała rolę mediów, instytucji, sołtysów, pielęgniarek i położnych a także uczniów w szerzeniu wiedzy o profilaktyce i zagrożeniu jakie niesie rak szyjki macicy. Wszystkie te osoby informacje o bezpłatnych badaniach i ich znaczeniu są w stanie przekazać ogromnej grupie kobiet.

Od przyszłego roku badania cytologiczne staną się obowiązkowe dla kobiet pracujących. A co z bezrobotnymi? - Dobrze by było gdyby Urzędy Pracy rejestrujące bezrobotnych czy wypłacające zasiłki także wymagały od kobiet takich zaświadczeń. Również Ośrodki Pomocy Społecznej mogłyby udzielać swoim interesantom takich informacji. Nie wspominając o sołtysach, którzy informację o badaniach przekazywali by mieszkankom wsi.  - tłumaczyła Ostrzycka.

Pani koordynator zachęcała także do zorganizowania grupy i wynajęcia autokaru, który dowiózłby kobiety na badania cytologiczne i mammograficzne do Centrum Onkologii w Olsztynie. Tak jak zrobiły to mieszkanki Kętrzyna. Pomysł spodobał się uczestniczkom spotkania więc możliwe, że niedługo taka inicjatywa zostanie zrealizowana.

Kobiety w wieku 25-59 lat mogą bezpłatnie wykonać badania cytologiczne z programu profilaktycznego w każdym gabinecie lekarskim, który ma podpisaną umowę z NFZ.  Założeniem programu jest obniżenie o 50% zachorowalności na raka szyjki macicy do 2014 roku.

Opinie i komentarze

Komentarze

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Dodaj Komentarz

5000
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt