REKLAMA
Data dodania: 30.10.2009
Ty i kontrola drogowa
Ty i kontrola drogowa
"Akcja Znicz" wiąże się ze wzmożoną pracą policjantów, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Zwiększy się też liczba przeprowadzanych kontroli drogowych. Czy wiesz jak się zachować?

Jednym z podstawowych obowiązków uczestników ruchu jest stosowanie się do sygnałów i poleceń wydawanych przez policjanta, ktore mogą mieć różną postać w zależności od warunków panujących na drodze. Kiedy widoczność jest dostateczna policjanci będą używać tarczy do zatrzymywania pojazdów lub ręki. W przypadku ograniczonej widoczności funkcjonariusz da nam sygnał latarką lub "lizakiem" ze światłem odblaskowym.

Kiedy zatrzymamy auto do kontroli, we wskazanym przez policjanta miejscu, powinniśmy pozostać wewnątrz pojazdu, trzymając ręce na kierownicy i poczekać aż funkcjonariusz do nas podejdzie. Przeprowadzający kontrolę powinien się przedstawić i podać powód zatrzymania. Nie musi natomiast okazywać legitymacji, chyba że na żądanie kontrolowanego. Legitymację musi okazać też policjant nieumundurowany.

Funkcjonariusz ma prawo nakazać nam wyłączenie silnika, włączenie świateł awaryjnych czy opuszczenie pojazdu. O to ostatnie kierowca zazwyczaj jest proszony w przypadku gdy istnieje potrzeba zbadania jego trzeźwości alkomatem lub ze względów bezpieczeństwa.

Kontrola może być bardziej szczegółowa jeżeli w obrębie trasy, po której się poruszamy policjanci prowadzą pościg lub szukają przestępców czy skradzionych aut. W takiej sytuacji funkcjonariusze zatrzymujący pojazd nie muszą się przedstawiać ani legitymować. Zatrzymany powinien zachować spokój i wykonywać polecenia policjanta.

W przypadku gdy zachodzi podejrzenie popełnienia czynu, za który grozi kara, funkcjonariusz może przeszukać Twój samochód czy bagaż. Masz prawo być obecny przy przeglądaniu twoich rzeczy. Jeśli policja coś zabiera, to wyłącznie za pokwitowaniem z dokładną listą wziętych przedmiotów.

Niech ci nawet nie przychodzi do głowy ucieczka. Niezatrzymanie do kontroli interpretowane jest jednoznacznie - kierowca ma coś na sumieniu. Potwierdzają to statystyki. Kary za ucieczkę są surowe. Dodatkowo, jeśli jazda uciekającego będzie stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, policjant może nawet użyć broni.

Warto także pamiętać, że niektóre czynności w zakresie kontroli ruchu drogowego mogą przeprowadzać również umundurowani funkcjonariusze innych służb. W strefie nadgranicznej może nas skontrolować straż graniczna i celnicy, na terenach lasów - straż leśna. Podobne uprawnienia ma straż miejska.

Opinie i komentarze

Komentarze

Z powodu występowania nieodpowiednich treści oraz oszczerstw, zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia sekcji komentarzy. Naszym celem jest utrzymanie pozytywnej i bezpiecznej atmosfery dyskusji dla wszystkich użytkowników.
Piski Portal Internetowy Piszanin | Wydawca - MASURIA® Krzysztof Szyszkowski | Kopiowanie zawartości bez zgody wydawcy jest zabronione
Polityka Prywatności | Kontakt