wkrótce
Promocje
wkrótce
Konkursy
Data dodania: 07.07.2016  |  wyświetlenia: 4976
To będzie piękny sezon kulturalny
Plejada gwiazd na plenerowej scenie w Praniu
Koncerty Anny Marii Jopek czy Stanisławy Celińskiej i muzyczno-poetyckie niedzielne wydarzenia z udziałem Jerzego Radziwiłowicza, Danuty Stenki oraz Andrzeja Seweryna — to zdecydowanie najciekawsze punkty nowego Letniego Sezonu Artystycznego przygotowanego przez Leśniczówkę Pranie.

Dla wielu wypoczywających latem na Mazurach, wizyta na koncercie w Praniu jest niemal stałym punktem urlopu, a w tym roku organizatorzy wcale nie ułatwili dokonania wyboru terminu zawitania nad Jezioro Nidzkie. Wydarzeń godnych uwagi na prańskiej scenie będzie w najbliższych tygodniach tak dużo, że naprawdę trudno zdecydować się, w którym wziąć udział.

W niedzielę o godz. 17 odbędzie się pierwszy koncert z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego”. I od razu pojawi się gość, którego nazwisko może zadziałać jak magnes. Poezję K. I. Gałczyńskiego zaprezentuje Jerzy Radziwiłowicz. Kolejne niedzielne wydarzenia muzyczno-poetycznie zapowiadają się interesująco. Zaproszenia przyjęli m.in. Mirosław Zbrojewicz, wielu znany z roli Gruchy w „Chłopaki nie płaczą”, Danuta Stenka i Andrzej Seweryn. Stali bywalcy Prania z pewnością kojarzą Łukasza Borkowskiego, który Wojciechowi i Jagience Kass towarzyszy od dawna. Młody aktor z Rucianego-Nidy znów będzie miał okazję pojawić się na miejscowej scenie.

Rekordową frekwencję gwarantuje obsada sobotnich koncertów w amfiteatrze nad Jeziorem Nidzkim. 16 lipca cykl otworzy Joanna Lewandowska, tydzień później piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewa Katarzyna Goniec, a na zakończenie miesiąca zaprezentuje się Anna Maria Jopek z zespołem Kroke. Do rangi wydarzenia sierpnia urasta z kolei koncert Stanisławy Celińskiej, która należy do grona artystów najczęściej wracających do Prania.

Od kilku lat stałym punktem letniego sezonu są „Zabawy z Zieloną Gęsią”, czyli spotkania dla najmłodszych. Literacko-teatralno-plastyczne zajęcia dla dzieci w wieku do 12 lat odbywają się zawsze w niedzielę o godz. 12. W tym roku zaplanowano osiem spotkań od 10 lipca do 28 sierpnia. Cykl poprowadzi Beata Turek.

Inauguracja sezonu artystycznego nastąpiła na początku lipca. Po raz kolejny wydarzeniem tej rangi była gala Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku. Jury do finału zakwalifikowało pięciu poetów. Laureatem został Jarosław Marek Rymkiewicz za tom „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie”. Poeta ze względów zdrowotnych nie mógł osobiście odebrać pamiątkowej statuetki i nagrody pieniężnej w wysokości 20 tys. zł, ale przesłał do Prania list.

Przyznano także Orfeusza Mazurskiego, w którym doceniani są poeci z Warmii, Mazur i Podlasia. Tym razem nagrodę otrzymał Erwin Kruk. Publiczność, która w sobotę zasiadła w prańskim amfiteatrze wysłuchała utworów nominowanych poetów w interpretacji Mariusza Banaszewskiego, a koncert dało Trio Targanescu.

Wszystkie zbliżające się wydarzenia w Praniu są biletowane. Sprzedaż wejściówek prowadzi Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Istnieje możliwość zarezerwowania biletu i odebrania w dniu koncertu, tel. 87 425 62 48, mail: muzeumpranie@neostrada.pl. Tegoroczny sezon w Praniu odbywa się pod patronatem Burmistrza Rucianego-Nidy i wpisuje w obchody jubileuszu 50-lecia miasta.

Opinie i komentarze
015